Dexamethasone Zentiva

tabletki1 mg

Lek Dexamethasone Zentiva zawiera deksametazon, który jest glikokortykosteroidem syntetycznym (hormon kory nadnerczy). Wpływa na metabolizm, równowagę elektrolitową organizmu, funkcjonowanie układu immunologicznego oraz pracę wielu narządów.

Spis treści

  Opis leku

  Dexamethasone Zentiva – co to?

  Lek Dexamethasone Zentiva zawiera deksametazon, który jest glikokortykosteroidem syntetycznym (hormon kory nadnerczy). Wpływa na metabolizm, równowagę elektrolitową organizmu, funkcjonowanie układu immunologicznego oraz pracę wielu narządów.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Dexamethasone Zentiva?

  Lekarz ustali dawkę leku indywidualnie dla danego pacjenta.
  W przypadku układowego tocznia rumieniowatego, aktywnego reumatoidalnego zapalenia stawów, ciężkich chorób zakaźnych dawka wynosi od 4 do 20 mg dziennie.
  Dla pacjentów cierpiących na obrzęk mózgu dawka wynosi 16 – 24 mg (do 48 mg) dziennie, podzielone na 3 – 4 (do 6) dawek. W przypadku ciężkiego ataku astmy, typowa dawka to 8 – 20 mg podana jak najszybciej, potem 8 mg co 4 godziny. W przypadku ostrej choroby skóry dawka wynosi od 8 do 40 mg dziennie.
  W przypadku COVID-19 dawka to 6 mg raz dziennie przez okres do 10 dni. U pacjentów w podeszłym wieku należy zachować ostrożność z powodu ryzyka wystąpienia osteoporozy.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Dexamethasone Zentiva?

  Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C i w oryginalnym opakowaniu, aby chronić go przed działaniem światła. Nie używaj po upływie terminu ważności. Nie wyrzucaj leku do kanalizacji ani kosza na śmieci. Chronić przed dziećmi.

  Forma podania

  Dexamethasone Zentiva jest dostępny w formie tabletek zawierających 1 mg substancji czynnej. Lek ten jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą ilością płynu.

  Działania niepożądane

  Jakie skutki uboczne może powodować Dexamethasone Zentiva?

  Deksametazon Zentiva może powodować różne działania niepożądane, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu i dużych dawkach. Może to obejmować maskowanie zakażeń, zmiany w morfologii krwi, reakcje nadwrażliwości, osłabienie układu odpornościowego i zaburzenia rytmu serca.
  Innymi skutkami ubocznymi, jakie może wywoływać deksametazon jest zespół Cushinga, przyrost masę ciała, hiperglikemia i zwiekszony apetyt. Może prowadzić do depresji, drażliwości, euforii, zaburzeń snu i skłonności samobójczych. Może zwiększyć ciśnienie wewnątrzczaszkowe i skłonność do drgawek. Może powodować problemy z oczami, takie jak jaskra, zaćma i utrata wzroku, a także nadciśnienie tętnicze i zwiększoną kruchość naczyń włosowatych.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Dexamethasone Zentiva?

  Przeciwwskazaniem do stosowania leku Dexamethasone Zentiva jest uczulenie na deksametazon lub którąkolwiek z substancji pomoczniczych.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Dexamethasone Zentiva?

  Przedawkowanie tego leku może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, takich jak zwiększone ryzyko infekcji, problemy metaboliczne, psychiczne, nerwowe, a także zaburzenia żołądka i jelit. W przypadku przedawkowania pilnie skonsultuj się z lekarzem.

  Wygląd

  Dexamethasone Zentiva (1 mg) to białe lub prawie białe, okrągłe, płaskie tabletki ze ściętymi krawędziami, o średnicy około 8 mm, z wytłoczonym napisem ‘DX’ po jednej stronie i ‘1’ po drugiej stronie.

  Pytania i odpowiedzi

  Ulotka

  Ulotka leku Dexamethasone Zentiva dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki i substancje czynne zawarte w leku Dexamethasone Zentiva to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Dexamethasone Zentiva zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Dexamethasone Zentiva jest Zentiva.

  Kategorie

  Postać

  tabletki

  Moc

  Tablica pytań o Dexamethasone Zentiva

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Dexamethasone Zentiva to: Pabi-Dexamethason.

  • Pabi-Dexamethason, tabletki, 1 mg
   Lek na receptę
   tabletki1 mg

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: .