Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z brzozą brodawkowatą, jeśli jesteś uczulony na tę roślinę. Nie są one odpowiednie także dla osób cierpiących na choroby nerek. Brzoskwinia brodawkowata może wpływać na poziom cukru we krwi, dlatego w przypadku cukrzycy, skonsultuj się z lekarzem. W przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią leków tych należy unikać.

Działania niepożądane

Brzoza brodawkowata może powodować alergie, zwłaszcza w okresie pylenia. Objawy to katar, zapalenie oczu, kaszel, duszności, wysypka na skórze. Ponadto, kontakt z korą drzewa może powodować podrażnienie skóry. W

Surowiec zielarski

Liście, kora, pąki, sok

Skład chemiczny

Brzoza brodawkowata zawiera wiele aktywnych związków chemicznych. Do najważniejszych z nich należą: flavonoidy, triterpenoidy, sterole, kwasy fenolowe, taniny, saponiny, związki żywiczne, sole mineralne, olejki eteryczne, związki betulinowe (betulina, betulinol), fosfor, magnez, mangan, cynk, miedź, żelazo, wapń, sód, cynk, potas, a także witaminy, głównie z grupy B.

Działanie

Brzoza brodawkowata ma wiele zdrowotnych korzyści. Zawarte w niej składniki pomagają zwalczać bakterie i wirusy, a także pomagają organizmowi w usuwaniu toksyn. Ma też działanie przeciwzapalne, co oznacza, że pomaga złagodzić objawy zapalenia. Ponadto brzoza brodawkowata jest diuretykiem, co oznacza, że pomaga ciału pozbyć się nadmiaru wody.

Zastosowanie

Leki zawierające brzozę brodawkowatą stosuje się najczęściej przy problemach z drogami moczowymi, takimi jak zapalenie pęcherza czy kamienie nerkowe. Są również pomocne przy reumatyzmie, artretyzmie oraz problemach skórnych jak np. łuszczyca. Dodatkowo mogą wspomagać detoksykację organizmu, dzięki swoim właściwościom moczopędnym.

Najważniejsze interakcje z lekami

Brzoza brodawkowata może wchodzić w niekorzystne interakcje z niektórymi lekami, zwłaszcza z tymi, które wpływają na poziom cukru we krwi, np. insuliną lub tabletkami na cukrzycę. Może też zaszkodzić, w przypadku stosowania leków moczopędnych, ponieważ sama brzoza posiada właściwości moczopędne.