Nawigacja po działach
Kategorie
- Alergia
- Ból
- Ciąża i karmienie piersią
- Covid-19
- Cukrzyca
- Drogi moczowo-płciowe
- Dziecko
- Homeopatia
- Inne
- Inne
- Jama ustna
- Kosmetyki
- Leki na receptę
- Dermatologia
- Krew i układ krwiotwórczy
- Leki hormonalne do stosowania wewnętrznego
- Leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące
- Leki przeciwpasożytnicze
- Leki stosowane w zakażeniach
- Narządy wzroku i słuchu
- Ośrodkowy układ nerwowy
- Przewód pokarmowy i metabolizm
- Różne
- Szczepionki
- Układ mięśniowo-szkieletowy
- Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
- Układ oddechowy
- Układ sercowo-naczyniowy
- Oczy
- opieka paliatywna
- Preparaty na komary
- Przeziębienie i grypa
- Rany i problemy skórne
- Seks i zdrowie intymne
- Serce i krążenie
- Styl życia
- Układ mięśniowo-szkieletowy
- Układ nerwowy
- Układ pokarmowy
- Uszy
- Witaminy i minerały
- Zioła i leki roślinne
leki.pl
Schorzenia
Choroba to stan, w którym dochodzi do zaburzenia funkcji lub struktur w naszym organizmie. Czynnikami wywołującymi chorobę mogą być wirusy, bakterie, stres, a nawet niezdrowa dieta.
Jakie schorzenie chcesz wyleczyć?
Wpisz nazwę schorzenia w polu wyszukiwania znajdującym się poniżej.
Przykładowo:
Popularne schorzenia
Padaczka jest zaburzeniem ośrodkowego układu nerwowego (neurologicznym), w którym aktywność mózgu staje się nieprawidłowa, powodując napady lub okresy nietypowego zachowania, doznań, a czasem utraty ś…
Ostre zakażenie górnych dróg oddechowych to zakaźna infekcja górnych dróg oddechowych obejmujących nos, gardło, krtań, tchawicę i oskrzela. Do tego typu zakażenia zalicza się również przeziębienie. In…
Zawroty głowy to subiektywne odczuwane wrażenia ruchu wirowego. Mogę one być objawem innej choroby lub zaburzenia. Zawroty głowy są częstą dolegliwością, zgłasza ją bowiem 5-8% pacjentów w trakcie wiz…
Zapalenie kaletek maziowych jest to stan zapalny błony maziowej (kaletki maziowej), czyli tkanki łącznej wyściełającej wnętrze torebki stawowej. U aktywnej, zdrowej osoby najczęstszą przyczyną zapalen…
Zespół po usunięciu pęcherzyka żółciowego jest terminem używanym do opisania utrzymywania się kolki żółciowej lub bólu brzucha w prawym górnym kwadrancie z różnymi objawami żołądkowo-jelitowymi, które…
Zespół cieśni nadgarstka to uwięźnięcie nerwu pośrodkowego w tunelu nadgarstka, który jest utworzony przez troczek zginaczy i kości nadgarstka. Zespół ten może być związany z powtarzającymi się urazam…
Parestezje to uczucie mrowienia, pieczenia, kłucia i drętwienia. Tymczasowa parestezja jest często spowodowana uciskiem na nerw lub krótkimi okresami słabego krążenia. Może się to zdarzyć, gdy pacjent…
Zespół czepca ścięgnisto-mięśniowego (tendinopatia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego) jest uszkodzeniem ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego występującego w barku. Objawami tego schorzenia są ból pojawia…
Zakażenie Proteus mirabilis jest jedną z najczęstszych przyczyn infekcji pęcherza moczowego u osób cewnikowanych. Bakteria ta występuje naturalnie w jelitach ludzi, natomiast nadmierna kolonizacja bak…
Sero-dodatnie reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą zapalną dotykającą stawów. U osoby z tym schorzeniem we krwi występują przeciwciała, które pomagają rozpoznać chorobę. Przeciwciała…
Ważne pytania
Co to jest schorzenie?
Schorzenie to inaczej choroba. Oznacza nieprawidłowe funkcjonowanie lub uszkodzenie jednego narządu, lub zespołu narządów w organizmie człowieka. Schorzenie może być wywołane m.in. przez bakterie, wirusy lub nieprawidłowy styl życia.
Co to jest choroba przewlekła?
Choroba przewlekła to schorzenie charakteryzujące się długim czasem trwania i powolnym postępem zmian chorobowych. Często wiąże się z trwałymi dysfunkcjami, niekiedy nawet z niepełnosprawnością. Choroby przewlekłe zazwyczaj wymagają także podjęcia postępowania rehabilitacyjnego i specjalistycznej opieki.
Jakie są rodzaje schorzeń?
Obecnie stosuje się Międzynarodową Klasyfikację Chorób ICD-10. Wśród nich wyróżnia się m.in. choroby autoimmunologiczne, endokrynologiczne, genetyczne, hematologiczne, metaboliczne, neurologiczne, nowotworowe, zakaźne, urologiczne, choroby skóry, czy zaburzenia psychiczne.
Baza schorzeń
ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Obecnie jest to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń behawioralnych u dzieci- jest to przewlekła choroba, która dotyka ogromną l…
Afta (wrzód aftowy) to zazwyczaj nawracająca okrągła lub owalna rana lub owrzodzenie powstająca na błonach śluzowych. Owrzodzenia aftowe mogą pojawić się w miękkich tkankach jamy ustnej, w tym na warg…
Agorafobia to jedno z zaburzeń o podłożu nerwicowy. Jest to intensywny i irracjonalny lęk przed otwartymi przestrzeniami, charakteryzujący się wyraźnym strachem przed byciem samemu lub przebywaniem w …
Agranulocytoza jest ostrym stanem polegającym na poważnym i niebezpiecznym obniżeniu liczby białych krwinek (najczęściej neutrofili), co powoduje neutropenię w krwi krążącej. Jest to poważny brak jedn…
Gigantyzm i akromegalia są zespołami nadmiernego wydzielania hormonu wzrostu (hipersomatotropizm), które prawie zawsze są spowodowane gruczolakiem przysadki mózgowej. Akromegalia jest chorobą przewlek…
Bielactwo (albinizm) to choroba uwarunkowana genetycznie. Przy tym schorzeniu skóra staje się biała z powodu utraty melanocytów (komórek, które nadają skórze kolor). Niedobór melaniny występuje nie ty…
Alergia jest to nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na występujące w środowisku substancje zwane alergenami, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych oznak uczulenia.
…
Kontaktowe zapalenie skóry spowodowane alergicznym uczuleniem na różne substancje. Substancje te wywołują następnie reakcje zapalne w skórze osób, które nabyły na nie nadwrażliwość w wyniku wcześniejs…
Alergiczne brzeżne owrzodzenia rogówki to grupa zapalnych chorób rogówki, w przebiegu których dochodzi do owrzodzenia i ścieńczenia obwodowej części rogówki wraz z naciekiem zapalnym, poszerzeniem prz…
Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa jest spowodowane przez alergeny (np. pyłki roślin, roztocza, zarodniki grzybów). Prowadzi to do procesu zapalnego przebiegającego z zapaleniem błony śluzowej n…
Alergiczne zapalenie spojówek jest reakcją zapalną spojówek na alergen. Jest częścią większej ogólnoustrojowej reakcji atopowej i zwykle występuje sezonowo z towarzyszącymi objawami ze strony górnych …
Alergiczny nieżyt nosa to najczęściej występująca choroba alergiczna — dotyczy aż 10-25% populacji. Można go podzielić ze względu na czas trwania jego objawów, a także ze względu na ich nasilenie. Ze …
Algoneurodystrofia jest to rzadki zespół neurologiczny charakteryzujący się piekącym bólem, tkliwością, obrzękiem, zmianą koloru skóry i temperatury części ciała lub kończyny. Zwykle jest spowodowany …
Alkaloza, inaczej nazywana zasadowicą oddechową, jest to nadmierna zasadowość krwi spowodowana nadmiarem wodorowęglanów we krwi lub utratą kwasu z krwi (alkaloza metaboliczna), lub niskim poziomem dwu…
Choroba spowodowana uszkodzeniem miąższu wątroby w wyniku spożywania alkoholu. Może mieć ostry początek lub przebieg przewlekły, prowadzący do marskości wątroby. Zwykle odnosi się do współistnienia dw…
Alkoholowa marskość wątroby polega na zniszczeniu prawidłowej tkanki wątroby w wyniku przewlekłego spożywania alkoholu. W miejsce sprawnej tkanki wątroby pozostawia tkankę bliznowatą.
Alkoholowe zapalenie wątroby jest stanem zapalnym wątroby spowodowanym nadmiernym spożyciem alkoholu. Zwykle występuje w połączeniu ze stłuszczeniem wątroby i może przyczynić się do postępu zwłóknieni…
Anemia (niedokrwostość) to stan chorobowy, w którym występuje obniżenie stężenia hemoglobiny (Hb), hematokrytu (Ht) i/ erytrocytów w porównaniu z normami przyjętymi dla określonego wieku rozwojowe…