Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza to choroba, w wyniku której dochodzi do osłabienia kości i zwiększonego ryzyka złamań. Przebiega bezobjawowo. Osoby chore nie są świadome choroby do czasu wystąpienia złamania, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie. Częściej chorują kobiety. Stanem poprzedzającym jest osteopenia, ale nie zawsze przechodzi w osteoporozę.

Przyczyny

Jakie są przyczyny osteoporozy?

Przyczynami osteoporozy są: starzenie się organizmu, menopauza, leki steroidowe, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, zaburzenia odżywiania i niedobory spowodowane źle zbilansowaną dietą, szczególnie wapnia i witaminy D. Czasami do zachorowania na osteoporozę mogą przyczynić się inne choroby, takie jak: cukrzyca, nadczynność tarczycy.

Objawy

Jakie są objawy osteoporozy?

Osteoporoza przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Osoby chore nie są świadome choroby do czasu wystąpienia złamania. Mogą również wystąpić zmiana postawy ciała i zmniejszenie wzrostu. Złamania mogą być spowodowane nawet przez kaszel czy kichanie. Najczęściej obejmują one kości nadgarstka, ramienia, biodra, miednicy i kręgów.

Diagnoza

Jak diagnozuje się osteoporozę?

Diagnozowanie osteoporozy opiera się na badaniu densytometrii- pomiarze gęstości kości. Innym badaniem jest kalkulator FRAX, który pomaga ustalić ryzyko wystąpienia złamania osteoporotycznego u danego pacjenta w ciągu następnych 10 lat. Warto również ocenić gospodarkę wapniowo-fosforanową.

Leczenie

Jak leczy się osteoporozę?

W leczeniu osteoporozy istotne jest unikanie czynników, które mogą prowadzić do złamań. Farmakoterapia polega na przyjmowaniu odpowiednio dobranych leków (często alendronian, ibandronian, ryzedronian) oraz preparatów wapnia i witaminy D. Podczas kuracji należy kontrolować poziom wapnia we krwi i wydalenie jego z moczem.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się osteoporozie?

Zapobieganie zachorowania na osteoporozę polega głównie na unikaniu czynników ryzyka. Zaleca się zaprzestanie palenia tytoniu, zapobieganie urazom i upadkom (szczególnie u osób starszych) oraz wykonywanie umiarkowanej aktywności fizycznej. Warto również dostarczać organizmowi witaminę D, fosfor oraz wapń.