Osteoporoza przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Osoby chore nie są świadome choroby do czasu wystąpienia złamania. Mogą również wystąpić zmiana postawy ciała i zmniejszenie wzrostu. Złamania mogą być spowodowane nawet przez kaszel czy kichanie. Najczęściej obejmują one kości nadgarstka, ramienia, biodra, miednicy i kręgów.
Przyczynami osteoporozy są: starzenie się organizmu, menopauza, leki steroidowe, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, zaburzenia odżywiania i niedobory spowodowane źle zbilansowaną dietą, szczególnie wapnia i witaminy D. Czasami do zachorowania na osteoporozę mogą przyczynić się inne choroby, takie jak: cukrzyca, nadczynność tarczycy.
Diagnozowanie osteoporozy opiera się na badaniu densytometrii- pomiarze gęstości kości. Innym badaniem jest kalkulator FRAX, który pomaga ustalić ryzyko wystąpienia złamania osteoporotycznego u danego pacjenta w ciągu następnych 10 lat. Warto również ocenić gospodarkę wapniowo-fosforanową.
Zapobieganie zachorowania na osteoporozę polega głównie na unikaniu czynników ryzyka. Zaleca się zaprzestanie palenia tytoniu, zapobieganie urazom i upadkom (szczególnie u osób starszych) oraz wykonywanie umiarkowanej aktywności fizycznej. Warto również dostarczać organizmowi witaminę D, fosfor oraz wapń.
W leczeniu osteoporozy istotne jest unikanie czynników, które mogą prowadzić do złamań. Farmakoterapia polega na przyjmowaniu odpowiednio dobranych leków (często alendronian, ibandronian, ryzedronian) oraz preparatów wapnia i witaminy D. Podczas kuracji należy kontrolować poziom wapnia we krwi i wydalenie jego z moczem.
Koniec.
No more pages to load