Dostępne postaci leku

Tabletki, tabletki rozpadające się w jamie ustnej, roztwór do wstrzykiwań

Działanie

Meloksykam jest lekiem, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Działa poprzez blokowanie enzymów (cyklooksygenaz, COX), które są odpowiedzialne za produkcję prostaglandyn – substancji powodujących ból, gorączkę i stan zapalny.

Wskazania

Meloksykam to lek, który zwykle stosuje się w przypadku bólu i stanów zapalnych kości, stawów czy mięśni. Pomaga on w dolegliwościach takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zwyrodnienie stawów czy osteoartroza.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś brać leków z meloksykamem jeśli masz alergię na ten związek. Jeśli kiedykolwiek miałeś problemy z sercem, nadciśnienie, choroby wątroby, nerek lub serca powinieneś skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem meloksykamu. Lek ten jest także przeciwwskazany u pacjentów, u których występują wrzody żołądka czy krwawienia z przewodu pokarmowego.

Działania niepożądane

Meloksykam, lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, może powodować pewne działania niepożądane. Mogą one obejmować nudności, biegunkę, wymioty, ból brzucha czy zgagę. U niektórych osób mogą także wystąpić zawroty głowy lub senność. Rzadziej mogą pojawić się poważniejsze dolegliwości, takie jak krwawienia z przewodu pokarmowego, problemy z sercem czy nadciśnienie. Zawsze warto zgłosić lekarzowi wszelkie niepokojące objawy.

Przedawkowanie

Przedawkowanie meloksykamu może objawiać się nudnościami, wymiotami, bólami brzucha, krwawieniem z przewodu pokarmowego, zawrotami głowy, sennością lub nawet utratą przytomności. W cięższych zatruciach może pojawić się nadciśnienie, zaburzenie czynności wątroby i nerek, depresja oddechowa, drgawki, śpiączka czy zatrzymania akcji serca. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Środki ostrożności

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się działań niepożądanych po zastosowaniu meloksykamu, należy stosować go jak najkrócej i w jak najmniejszej dawce, pozwalającej na kontrolowanie objawów choroby. Pamiętaj, aby przestrzegać schematu dawkowania i nie przyjmować innych leków z grupy NLPZ.