Co to jest dna moczanowa (podagra)?

Dna moczanowa jest inaczej nazywana podagrą. Jest to stan charakteryzujący się podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi, stawach i tkankach. Nagromadzenie kwasu moczowego w stawach i tkankach powoduje zapalenie stawów i stan zapalny.

Przyczyny

Jakie są przyczyny dny moczanowej?

Do nagromadzenia kwasu moczowego we krwi dochodzi, gdy organizm wytwarza dodatkowy kwas lub nie eliminuje go w wystarczającym stopniu. Innym powodem gromadzenia kwasu moczowego może być spożywanie zbyt wielu pokarmów zawierających puryny, takich jak wątroba czy suszona fasola. Prawdopodobieństwo zachorowania na dnę moczanową jest większe u mężczyzn, osób spożywających alkohol oraz osób mających w rodzinie osoby chorujące na dnę moczanową.

Objawy

Jakie są objawy dny moczanowej?

Nagromadzenie kwasu moczowego w stawach i tkankach powoduje zapalenie stawów, bardzo ostry ból i stan zapalny. Dna moczanowa często atakuje najpierw duży palec u nogi. Może również zaatakować kostki, pięty, kolana, nadgarstki, palce i łokcie. Na początku, ataki podagry zwykle ustępują po kilku dniach. Ostatecznie, ataki trwają dłużej i występują częściej. Nagromadzenie kwasu moczowego może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. Nieleczona podagra może spowodować trwałe uszkodzenie stawów i nerek.

Diagnoza

Jak diagnozuje się dnę moczanową?

W diagnostyce dny moczanowej ogromne znaczenie posiada dokładny wywiad z pacjentem. Charakterystyczne dla tego schorzenia objawy kliniczne i przebieg napadu stanowią bardzo istotne kryteria diagnostyczne. W celu rozpoznania lekarz zleca badanie stężenia kwasu moczowego we krwi oraz dobową utratę tego kwasu z moczem. Dodatkowo należy wykonać badanie mikroskopowe płynu stawowego w celu wykrycia obecności kryształów moczanu sodu.

Leczenie

Jak leczy się dnę moczanową?

W trakcie napadu dny moczanowej stosowane są glikokortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz kolchicyna. W przewlekłym leczeniu tego schorzenia stosowane są leki, które obniżają poziom kwasu moczowego we krwi, takie jak np. allopurynol, leki moczopędne. Bardzo ważna w terapii jest również dieta, która powinna cechować się niską zawartością puryn i unikaniem picia alkoholu.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się dnie moczanowej?

W celu zapobiegania wystąpieniu dny moczanowej zaleca się dbanie o prawidłową masę ciała oraz przestrzeganie zdrowej i zbilansowanej diety. Warto uprawiać sport, pamiętając o tym, aby przesadnie nie obciążać stawów. Zaleca się również ograniczenie picia alkoholu.