Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca to powszechna, niezakaźna, genetycznie uwarunkowana, przewlekła, zapalna choroba skóry. Charakteryzuje się okrągłymi, rumieniowymi, suchymi, łuszczącymi się plamami. Zmiany łuszczycowe dotyczą głównie paznokci, skóry głowy, narządów płciowych, powierzchni zginaczy i okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Łuszczyca jest związana ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na czerniaka, raka kolczystokomórkowego i podstawnokomórkowego.

Przyczyny

Jakie są przyczyny łuszczycy?

Przyczyny łuszczycy nie są do końca poznane. Uważa się, że na rozwój choroby mają czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe. Przyczyną łuszczycy jest problem z układem odpornościowym.
Wiadomo także, że u niektórych osób objawy łuszczycy mogą pojawić się lub nasilić pod wpływem różnych wyzwalaczy — urazów skóry, oparzeń słonecznych, używek, przewlekłego stresu, zmian hormonalnych.

Objawy

Jakie są objawy łuszczycy?

W przebiegu choroby widoczne są zmiany skórne w formie wykwitów. Wysypki przyjmują różne kolory. Na skórze czarnej lub brązowej mają zwykle barwę w odcieniu fioletu z szarą łuską, a na skórze białej przyjmują różowy lub czerwony kolor ze srebrną łuską. Dodatkowo w okresie zaostrzeń chorzy mogą odczuwać swędzenie. Łuszczyca może występować na całym ciele, jednak specyficzne dla niej miejsca występowania to łokcie, kolana, paznokcie, owłosiona skóra głowy oraz okolica lędźwiowo-krzyżowa. W zależności od rodzaju łuszczycy występują charakterystyczne dla niej objawy.

Diagnoza

Jak diagnozuje się łuszczycę?

Diagnostyka opiera się na wywiadzie lekarskim, ocenie stanu skóry, skóry głowy i paznokci. Niekiedy wykonuje się także biopsję skóry, co umożliwia mikroskopową ocenę tkanki skóry i pomaga ustalić rodzaj łuszczycy oraz wykluczyć inne zaburzenia.

Leczenie

Jak leczy się łuszczycę?

W zależności od potrzeb pacjenta w łuszczycy stosuje się leczenie miejscowe, ogólne lub terapię skojarzoną. W kuracji miejscowej, która polega na zatrzymaniu niewłaściwej proliferacji naskórka oraz odczynu zapalnego, wykorzystuje się preparaty keratolityczne, pochodne węgla kamiennego, glikokortykosteroidy, analogi witaminy D3, cygnolinę. Leczenie ogólne polega na fototerapii, a także przyjmowaniu: metotreksatu, cyklosporyny A, retinoidów oraz leków biologicznych. Warto też wspomnieć o ważnym aspekcie utrzymania odpowiedniej higieny ciała i zadbać o nawilżnenie skóry.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się łuszczycy?

Nie ma sposobu, aby zapobiec zachorowania na łuszczycę. Można jednak podjąć kroki w celu złagodzenia objawów lub zmniejszenia liczby zaostrzeń łuszczycy. Warto unikać stresu, stosować nawilżające kremy oraz dbać o zdrową dietę.