Co to jest zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego jest infekcją pęcherza moczowego wywołaną w większości przypadków przez bakterie. Zapalenie pęcherza moczowego może również wystąpić jako powikłanie innej choroby. Infekcja pęcherza może być bolesna i dokuczliwa i może stać się poważnym problemem zdrowotnym, jeśli rozprzestrzeni się na nerki.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza moczowego?

Główną przyczyną zapalenia pęcherza moczowego są zakażenie bakteryjne. Do innych przyczyn zalicza się niektóre leki (cyklofosfamid, ifosfamid), radioterapię, potencjalne środki drażniące, takie jak kosmetyki i żele do higieny intymnej, środki plemnikobójcze, menopauzę, a także długotrwałe używanie cewnika lub powikłanie po innej chorobie (np. zakażeniu nerek, cukrzycy).

Objawy

Jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego?

Objawy zapalenia pęcherza moczowego obejmują:

– silne, uporczywe parcie na mocz;
– uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu;
– częste oddawanie niewielkich ilości moczu;
– krew w moczu (krwiomocz);
– oddawanie mętnego lub silnie pachnącego moczu;
– dyskomfort w miednicy;
– uczucie ucisku w podbrzuszu;
– gorączkę;
– złe samopoczucie.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zapalenie pęcherza moczowego?

Rozpoznanie opiera się na dokładnym wywiadzie lekarskim z pacjentem oraz ocenie objawów. Lekarz zleca także badanie moczu oraz posiew moczu. Niekiedy w nawracających i nieustępliwych przypadkach wykonuje się także USG układu moczowego, RTG, tomografię komputerową.

Leczenie

Jak leczy się zapalenie pęcherza moczowego?

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego zależy od przyczyny. Najczęściej stosuje się antybiotykoterapię, która obejmuje głównie takie leki jak furazydynę, sulfametoksazol z trimetoprimem, trimetoprim, fosfomycynę. Inne stosowane środki obejmują leki przeciwbólowe i rozkurczowe. W przebiegu choroby należy dbać o odpowiednie nawodnienie (co najmniej 1,5-2l na dobę). Można też wspomagająco stosować odpowiednie zioła lub leki ziołowe, np. skrzyp polny, mniszek lekarski.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zapaleniu pęcherza moczowego?

Aby zapobiegać chorobie zapalnej pęcherza moczowego, warto stosować następujące wskazówki: dbać o odpowiednią ilość spożywanych płynów, pić soki z żurawiną, stosować dietę bogatą w witaminę C, regularnie oddawać mocz oraz po stosunku płciowym, dbać o odpowiednią higienę narządów płciowych, unikać drażniących kosmetyków oraz środków piorących, unikać obcisłej bielizny, stosować się do zaleceń lekarza.