leki-orange

Zapalenie pęcherza moczowego

Rozdziały

Jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego?

Objawy zapalenia pęcherza moczowego obejmują:

silne, uporczywe parcie na mocz
uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu
częste oddawanie niewielkich ilości moczu
krew w moczu (krwiomocz)
oddawanie mętnego lub silnie pachnącego moczu
dyskomfort w miednicy
uczucie ucisku w podbrzuszu
gorączkę
złe samopoczucie

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza moczowego?

Główną przyczyną zapalenia pęcherza moczowego są zakażenie bakteryjne. Do innych przyczyn zalicza się niektóre leki (cyklofosfamid, ifosfamid), radioterapię, potencjalne środki drażniące, takie jak kosmetyki i żele do higieny intymnej, środki plemnikobójcze, menopauzę, a także długotrwałe używanie cewnika lub powikłanie po innej chorobie (np. zakażeniu nerek, cukrzycy).

Jak zdiagnozować zapalenie pęcherza moczowego?

Rozpoznanie opiera się na dokładnym wywiadzie lekarskim z pacjentem oraz ocenie objawów. Lekarz zleca także badanie moczu oraz posiew moczu. Niekiedy w nawracających i nieustępliwych przypadkach wykonuje się także USG układu moczowego, RTG, tomografię komputerową.

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego?

Aby zapobiegać chorobie zapalnej pęcherza moczowego warto stosować następujące wskazówki: dbać o odpowiednią ilość spożywanych płynów, pić soki z żurawiną, stosować dietę bogatą w witaminę C, regularnie oddawać mocz oraz po stosunku płciowym, dbać o odpowiednią higienę narządów płciowych, unikać drażniących kosmetyków oraz środków piorących, unikać obcisłej bielizny, stosować się do zaleceń lekarza.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego zależy od przyczyny. Najczęściej stosuje się antybiotykoterapię, która obejmuje głównie takie leki jak furazydynę, sulfametoksazol z trimetoprimem, trimetoprim, fosfomycynę. Inne stosowane środki obejmują leki przeciwbólowe i rozkurczowe. W przebiegu choroby należy dbać o odpowiednie nawodnienie (co najmniej 1,5-2l na dobę). Można też wspomagająco stosować odpowiednie zioła lub leki ziołowe, np. skrzyp polny, mniszek lekarski.

Leki na zapalenie pęcherza moczowego

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego.
Loading...

Koniec.

No more pages to load

1 2 6