👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Gruźlicze zapalenie opon mózgowych

Rozdziały

Jakie są objawy gruźliczego zapalenia opon mózgowych?

Do początkowych objawów gruźliczego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych zalicza się:
-bóle głowy,
-wysoką temperaturę,
-senność,
-wymioty oraz nudności.
Z czasem dochodzą do tego drgawki oraz sztywność karku. Pacjenci zaczynają podwójnie widzieć i odczuwają nadwrażliwość na światło. Ponadto pojawiają się kłopoty z prawidłowym wysławianiem się i zaburzenia świadomości. Nie rzadko dochodzi do niedowładu kończyn.

Jakie są przyczyny gruźliczego zapalenia opon mózgowych?

Gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych występuje, gdy zawartość gruzełka przedostanie się do przestrzeni podpajęczynówkowej. Dzieje się to zazwyczaj od kilku tygodni do kilku lat od momentu zakażenia. Pojawia się zapalenie, które najsilniej oddziałuje w mózgu gdzie gromadzi się wysięk. Zapalenie powoduje uszkodzenie nerwów czaszkowych oraz blokuje krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego. Gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może zaatakować również naczynia krwionośne, co nie rzadko kończy się zawałem mózgu.

Jak zdiagnozować gruźlicze zapalenie opon mózgowych?

Diagnostyka tej choroby możliwa jest wyłącznie w szpitalu po obserwacji klinicznej oraz po badaniu biochemicznym, cytologicznym i bakteriologicznym płynu mózgowo-rdzeniowego. Ze względu na to, że gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest zwykle wtórne do gruźlicy płuc, wykonuje się RTG klatki piersiowej oraz rezonans magnetyczny. Badania pozwalają ujawnić zmiany, które są konsekwencją gruźlicy. Oprócz tego wykonuje się próbę tuberkulinową. Czasem wykonywane jest badanie dna oka, które pomaga określić lokalizację gruzełek gruźliczych.

Jak zapobiegać gruźliczemu zapaleniu opon mózgowych?

Nie stwierdzono metod zapobiegania tej chorobie. Kluczową rolę odgrywa szybkie podjęcie leczenia. Wyniki leczenia zależne są od nasilenia zmian gruźliczych oraz stopnia zaawansowania danego procesu chorobowego. Nie należy więc odkładać w czasie wizyty lekarskiej oraz specjalistycznych badań zwłaszcza, gdy w rodzinie chorego na gruźlicę wystąpują u kogoś stany podgorączkowe, uporczywe bóle głowy, nudności, ociężałość, senność, apatia, itp.

Leczenie gruźliczego zapalenia opon mózgowych

Leczenie gruźliczego zapalenia opon mózgowo- rdzeniowyc może być: swoiste, przeciwgruźlicze, długotrwałe, wielomiesięczne. Leczenie zależne jest od nasilenia zmian gruźliczych oraz stopnia zaawansowania danego procesu chorobowego. Wczesne podjęcie właściwego leczenia rokuje całkowite wyleczenie bez pozostawienia śladów przebycia choroby. Natomiast zbyt późno podjęta terapia może nie zapobiegać trwałym zmianom w mózgu bądź w oponach. Nawet przy podejrzeniu tej choroby, pacjentom podaje się preparaty przeciwprątkowe, ponieważ czas gra tutaj główną rolę. Wśród tych leków możemy wyróźnić: ryfampicynę, izoniazyd czy streptomycynę.

Leki na gruźlicze zapalenie opon mózgowych

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu gruźliczego zapalenia opon mózgowych.