leki-orange

Depo-Medrol, zawiesina do wstrzykiwań, 40 mg/ml

Depo-Medrol co to jest?

Depo-Medrol jest lekiem wydawanym na receptę zawierającym w składzie metyloprednizolonu octan, który należy do grupy glikokortykosteroidów przeznaczonych do stosowania ogólnego i miejscowego. Produkt leczniczy wpływa m.in. na: procesy zapalne i immunologiczne, metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów, układ krążenia, układ sercowo-naczyniowy, ośrodkowy układ nerwowy, mięśnie szkieletowe, tkankę kostną, tkankę łączną, skórę i błony śluzowe, układ wewnątrzwydzielniczy, czynność nerek.
Stosowanie w ciąży
3
Kobieta karmiąca
3
Prowadzenie pojazdów
BB
Interakcje z alkoholem
BB
Rozdziały

Na co pomaga Depo-Medrol?

Sprawdź, w jakich schorzeniach możesz zastosować lek Depo-Medrol.

Alergiczne brzeżne owrzodzenia rogówki to grupa zapalnych chorób rogówki, w których przebiegu dochodzi do owrzodzenia i ścieńczenia obwodowej części rogówki wraz z naciekiem zapalnym, poszerzeniem prz…
Astma to przewlekłe schorzenie układu oddechowego. W przebiegu tej choroby mamy do czynienia z obturacją i nadwrażliwością dróg oddechowych. Jest to choroba heterogenna, wiele czynników ma wpływ na je…
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, zapalna, genetycznie uwarunkowana choroba skóry charakteryzująca się nadmierną produkcją przeciwciał IgE oraz dziedziczną skłonnością do obniżonego progu ś…
Beryloza to przewlekła choroba zawodowa spowodowana zatruciem berylem. Spowodowana jest przede wszystkim kontaktem z pyłem berylowym. Powoduje uszkodzenia układu oddechowego, głównie płuc, ale mogą wy…
Białaczka szpikowa to nowotwór złośliwy układu krwiotwórczego charakteryzujący się niekontrolowaną proliferacją komórek linii mieloidalnej i ich prekursorów (mieloidalnych komórek progenitorowych) w s…
Chłoniak to najczęściej diagnozowany rodzaj nowotworu krwi. Jest nowotworem układu chłonnego, który może się rozwinąć, gdy w trakcie dojrzewania limfocytów dojdzie do błędu, w wyniku którego powstają …
Choroba Crohna to choroba przewodu pokarmowego charakteryzująca się przewlekłym stanem zapalnym obejmującym wszystkie warstwy ściany jelita. Choroba Leśniowskiego-Crohna zwykle dotyka jelita cienkiego…
Choroba posurowicza jest zespołem objawów występujących po podaniu białka obcego gatunku lub leku. Choroba objawia się w ciągu 7-14 dni po podaniu obcego białka.
Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedna z najczęstszych dolegliwości obejmujących układ ruchu. Powstaje w wyniku zaburzeń jakościowych i ilościowych chrząstki stawowej, co uniemożliwia prawidłowe amort…
Dna moczanowa jest inaczej nazywana podagrą. Jest to stan charakteryzujący się podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi, stawach i tkankach. Nagromadzenie kwasu moczowego w stawach i tkankach pow…
Gruźlica układu oddechowego to poważna choroba zakaźna. Jest wywołana przez bakterie (prątki gruźlicy), które atakują płuca. Objawy to kaszel trwający ponad 3 tygodnie, ból w klatce piersiowej, krwiop…
Gruźlicze zapalenie opon mózgowych jest wywoływane przez bakterie Mycobacterium tuberculosis. Zakażenie rozpoczyna się w innym miejscu organizmu, zazwyczaj w płucach, ale w około 1 – 2% przypadków bak…
Hiperkalcemia jest stanem podwyższonego poziomu wapnia w surowicy krwi, powyżej 2,75 mmol/l (11 mg/l). Najczęściej za rozwój hiperkalcemii odpowiada współwystępowanie określonych schorzeń, szczególnie…
Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnieniami to reakcja skóry na długotrwałe lub powtarzające się kontakty z drażniącymi substancjami, np. mydłem, detergentem lu alergenami. Objawy to zaczerwienienie, …
Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła, nawracająca choroba zapalna skóry o nieznanej etiologii. Schorzenie związane jest z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych i dotyczy głównie mężczyzn. …
Łuszczyca to powszechna, niezakaźna, genetycznie uwarunkowana, przewlekła, zapalna choroba skóry. Charakteryzuje się okrągłymi, rumieniowymi, suchymi, łuszczącymi się plamami. Zmiany łuszczycowe dotyc…
Łuszczyca stawowa (łuszczycowe zapalenie stawów, artropatia łuszczycowa) jest rodzajem zapalenia stawów, które dotyka niektóre osoby z chorobą skóry — łuszczycą. Choroba ta rozwija się zwykle 5 do 10 …
Łysienie plackowate jest chorobą, która powoduje wypadanie włosów. Może rozwijać się powoli i nawracać po latach między kolejnymi przypadkami. Stan ten może prowadzić nawet do całkowitej utraty włosów…
Małopłytkowość wtórna to stan, w którym jest zbyt mało płytek krwi w organizmie, ale wynika to z innego problemu zdrowotnego, jak choroba czy leki. Płytki krwi pomagają zatrzymać krwawienie, więc ich …
Nabyta aplazja czysto czerwonokrwinkowa (erythroblastopenia) to rzadka choroba krwi, w której organizm przestaje produkować czerwone krwinki. Może to prowadzić do anemii, powodując symptomy takie jak …
Niedoczynność kory nadnerczy polekowa to stan, gdy nadnercza — małe gruczoły nad nerkami — nie produkują wystarczającej ilości hormonów. Może to być spowodowane długotrwałym stosowaniem niektórych lek…
Niedokrwistość aplastyczna jest spowodowana uszkodzeniem szpiku i tkanki łącznej. Wskutek aplazji szpiku dochodzi do pancytopenii, czyli niedoboru komórek wszystkich typów (krwinek czerwonych, krwinek…
Niedokrwistość hemolityczna jest zaburzeniem, w którym niszczenie czerwonych krwinek przewyższa produkcję tych komórek przez szpik kostny. Niedokrwistość hemolityczna może być dziedziczona lub nabyta….
Obrzęk krtani to nagromadzenie nadmiernej ilości wodnistego płynu w komórkach lub tkankach międzykomórkowych w różnych fragmentach anatomicznych krtani — nagłośni, fałdach głosowych.
Ostre reumatyczne zapalenie mięśnia serca spowodowane jest gorączką reumatyczną — chorobą wywołaną przez bakteryjną infekcję paciorkowcową, która może dotyczyć wielu tkanek łącznych, zwłaszcza serca, …
Pęcherzyca (Pemphigus) obejmuje przewlekłe choroby skóry, które charakteryzują się akantolizą (utratą łączności między komórkami kolczystymi naskórka) i tworzeniem pęcherzy w obrębie naskórka. Występu…
Pierwotna niewydolność kory nadnerczy (znana również jako choroba Addisona) występuje, gdy gruczoły nadnerczy są uszkodzone i nie wytwarzają wystarczającej ilości hormonów: kortyzolu i aldosteronu. P…
Pokrzywka alergiczna to schorzenie charakteryzujące się swędzącym wykwitem skórnym, na który składają się bąbelki o bladym wnętrzu i dobrze odgraniczonych czerwonych brzegach. Uniesiona, rumieniowa gr…
Półpasiec jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusa ospy wietrznej VZV (varacella zoster virus). Po przebytej ospie wietrznej, wirus w formie uśpionej przebywa w zwojach korzeni grzbietowych nawet pr…
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest długotrwałym schorzeniem autoimmunologicznym, które dotyka przede wszystkim stawów. Skutkiem choroby są zazwyczaj ciepłe, obrzęknięte i bolesne stawy. Ból i s…
Rumień wielopostaciowy jest schorzeniem wynikającym z nadwrażliwości na różne czynniki zewnętrzne (chemiczne, infekcyjne oraz leki). W zależności od jego przebiegu możemy wyróżnić: rumień wielopostaci…
Sarkoidoza płucna (choroba Besniera-Boecka-Schaumanna) jest rzadką chorobą spowodowaną stanem zapalnym płuc. Powoduje ona powstawanie małych grudek komórek zapalnych w płucach, które są nazywane ziarn…
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą autoimmunologiczną o niejasnej etiologii, doprowadzającą do procesów zapalnych wielu tkanek i narządów.
Włośnica to zakażenie wywołane larwami nicieni z rodzaju Trichinella. Przenosi się na ludzi poprzez spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa zarażonych zwierząt.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to zapalna choroba jelit obejmująca powierzchnię błony śluzowej jelita grubego i odbytnicy. W wyniku tego schorzenia w wyściółce jelita grubego powstają wrzody. M…
Zachłystowe zapalenie płuc jest rodzajem infekcji płuc, spowodowanym przedostawaniem się treści pokarmowej z żołądka lub ust do płuc. Choroba objawia się gorączką oraz kaszlem o szybkim początku. Powi…
Zapalenie kaletek maziowych jest to stan zapalny błony maziowej (kaletki maziowej), czyli tkanki łącznej wyściełającej wnętrze torebki stawowej.
Zapalenie mięśni odnosi się do każdego stanu powodującego stan zapalny w mięśniach i może być spowodowane przez: zaburzenia autoimmunologiczne, w których układ odpornościowy atakuje mięśnie reakcję…
Zapalenie błony naczyniowej i siatkówki oka jest schorzeniem o pochodzeniu wirusowym. Najczęściej wywoływane jest przez wirusy z grupy Herpeswirusów m.in. wirus opryszczki, wirus ospy wietrznej i półp…
Zapalenie nerwu wzrokowego występuje, gdy obrzęk (stan zapalny) uszkadza nerw wzrokowy — wiązkę włókien nerwowych, które przekazują informacje wizualne z oka do mózgu. Typowe objawy zapalenia nerwu wz…
Zapalenie przedniego odcinka oka to stan, w którym cześć oka, czyli rogówka i biała część oka, stają się czerwone i podrażnione. Może to powodować ból, światłowstręt, a nawet utratę wzroku….
Zapalenie rogówki to stan zapalny rogówki – przezroczystej, kopulastej tkanki w przedniej części oka, która pokrywa źrenicę i tęczówkę. Zapalenie rogówki może, ale nie musi być związane z infekcją. Ni…
Zapalenie obejmuje z reguły tęczówkę i ciało rzęskowe jednocześnie. Źródłem zakażenia mogą być ogniska zapalne istniejące w różnych narządach, np. w zębach, migdałkach, pęcherzyku żółciowym, wyrostku …
Zespół nerczycowy jest to dziedziczona w sposób autosomalny recesywny choroba nerek bez lub z minimalnymi zmianami histologicznymi w kłębuszkach nerkowych. Charakteryzuje się nagromadzeniem lipidów w …
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest to autoimmunologiczne przewlekłe schorzenie zapalne charakteryzujące się stanem zapalnym w stawach kręgowych kręgosłupa i stawach krzyżowo-biodrowych. W…
Ziarniniak grzybiasty jest najczęstszą postacią rodzaju nowotworu krwi zwanego skórnym chłoniakiem T-komórkowym. Chłoniaki skórne T-komórkowe występują, gdy limfocyty T stają się nowotworowe. Dokładna…

Skład leku Depo-Medrol

Zapoznaj się z dokładnym składem leku Depo-Medrol.

Metyloprednizolon jest lekiem kortykosteroidowym, który zapobiega uwalnianiu w organizmie substancji, które powodują stan zapalny. Metyloprednizolon jest stosowany w leczeniu wielu różnych stanów zap…

Częste pytania o Depo-Medrol

Zobacz najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Depo-Medrol.
Tak, lek dostępny jest w formie zawiesiny do wstrzykiwań.
Lek kosztuje 14,71 zł, natomiast po refundacji 7,36 zł lub jest bezpłatny.
Działania niepożądane leku opisane w ulotce przeznaczonej dla pacjenta. Ulotkę można znaleźć na stronie internetowej: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/19260/leaflet.
Depo-Medrol wykazuje działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne.
Substancją czynną leku jest metyloprednizolonu octan, który należy do grupy glikokortykosteroidów.
Lek Depo-Medrol podaje się domięśniowo, dostawowo, do kaletki maziowej, okołostawowo, na zmianę chorobową, doodbytniczo.

Zamienniki Depo-Medrol i produkty podobne

W tej sekcji znajdziecie produkty zawierające taką samą substancję lub substancje o podobnym działaniu. Preparaty te mogą być stosowane w leczeniu tego samego schorzenia.
Brak zamienników.

Depo-Medrol dawkowanie

Zapoznaj się ze szczegółowym dawkowaniem leku Depo-Medrol. Pamiętaj o jego przestrzeganiu.

Jak dawkować lek Depo-Medrol?

Sekcja w trakcie uzupełniania przez farmaceutów.

Ulotka leku Depo-Medrol

Ulotka dostępna do przeczytania w wersji online lub pobrania na dysk jako plik PDF. 

Depo-Medrol przeciwwskazania

Lista przeciwwskazań i ostrzeżeń dla pacjentów:

Depo-Medrol w ciąży

Sekcja w trakcie uzupełniania przez farmaceutów.

Depo-Medrol u dzieci

Sekcja w trakcie uzupełniania przez farmaceutów.

Depo-Medrol a alkohol

Sekcja w trakcie uzupełniania przez farmaceutów.

Interakcje Depo-Medrol

Pamiętaj, że stosowanie przez ciebie leki mogą wchodzić w różne interakcje, które nasilają bądź osłabiają ich działanie. Interakcje mogą występować nie tylko między lekami, ale także między lekiem a pożywieniem, oraz lekiem a alkoholem.

Czy czujesz się gorzej, stosując ten lek? Twoje doświadczenie ma znaczenie!

Przesyłając informację o działaniu niepożądanym, możesz pomóc poprawić bezpieczeństwo leków. Nie czekaj, podziel się swoją historią!

Tabela charakterystyki Depo-Medrol

ProducentPfizer Europe MA EEIG
WskazaniaAlergiczne owrzodzenie brzeżne rogówki,
Astma,
Atopowe zapalenie skóry,
Beryloza,
Białaczka szpikowa,
Chłoniaki,
Choroba Crohna,
Choroba posurowicza,
Choroba zwyrodnieniowa stawów,
Dna moczanowa,
Gruźlica układu oddechowego,
Gruźlicze zapalenie opon mózgowych,
Hiperkalcemia,
Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia,
Łojotokowe zapalenie skóry,
Łuszczyca,
Łuszczycowe zapalenie stawów,
Łysienie plackowate,
Małopłytkowość wtórna,
Nabyta aplazja czysto czerwonokrwinkowa (erythroblastopenia),
Niedoczynność kory nadnerczy polekowa,
Niedokrwistość aplastyczna,
Niedokrwistość hemolityczna,
Obrzęk krtani,
Ostre reumatyczne zapalenie mięśnia serca,
Pęcherzyca,
Pierwotna niewydolność kory nadnerczy,
Pokrzywka alergiczna,
Półpaścowa choroba gałki ocznej,
Reumatoidalne zapalenie stawów,
Rumień wielopostaciowy,
Sarkoidoza płucna,
Toczeń rumieniowaty układowy,
Włośnica,
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
Zachłystowe zapalenie płuc,
Zapalenie kaletek maziowych,
Zapalenie mięśni,
Zapalenie naczyniówki i siatkówki,
Zapalenie nadkłykcia,
Zapalenie nerwu wzrokowego,
Zapalenie pochewki ścięgna,
Zapalenie przedniego odcinka oka,
Zapalenie rogówki,
Zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego,
Zespół nerczycowy,
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
Ziarniniak grzybiasty
SkładnikiMetyloprednizolon
Moc leku40 mg/ml
Postać lekuZawiesina do wstrzykiwań
Opakowania (EAN: )
(EAN: )
DziałLeki hormonalne do stosowania wewnętrznego,
Leki na receptę