leki-orange

Katar

Rozdziały

Jakie są objawy kataru?

W zależności od przyczyny lub fazy infekcji oznaki kataru mogą się różnić. Katar może być rzadkim przezroczystym płynem, gęstym śluzem lub czymś pomiędzy. Może także dawać uczucie ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, wypływać z nosa lub zatkać nos. Katar niekiedy prowadzi do utraty lub osłabienia węchu i smaku. Katarowi z powodu przeziębienia lub grypy może towarzyszyć zmęczenie, ból gardła, kaszel, ucisk na twarz, a czasem gorączka. Katarowi z powodu alergii może towarzyszyć kichanie i łzawiące oczy.

Jakie są przyczyny kataru?

Katar może być spowodowany niższymi temperaturami na zewnątrz, przeziębieniem, grypą, alergiami oraz niektórymi lekami (polekowy nieżyt nosa). Dochodzi wtedy do zapalenia śluzówki nosa, przez co gromadzi się nadmierna ilość wydzieliny, która upośledza drożność nosa.

Jak zdiagnozować katar?

Diagnoza obejmuje dokładny wywiad lekarski z pacjentem, ocenę objawów oraz niekiedy badania laboratoryjne, badania laryngologiczne oraz testy alergiczne, aby ustalić dokładną przyczynę kataru.

Jak zapobiegać katarowi?

Niestety w wielu przypadkach nie da się zapobiec tej dolegliwości. Warto jednak zwrócić uwagę na środki ostrożności, które mogą zmniejszyć ryzyko jego występowania. Istotne jest, aby zadbać o higienę rąk, dbać o prawidłową dietę i aktywność fizyczną, unikać bliskiego kontaktu z przeziębionymi osobami oraz dezynfekować wspólne powierzchnie.

Leczenie kataru

Postępowanie terapeutyczne zależy od zdiagnozowanej przyczyny kataru.
Leczenie obejmuje picie dużej ilości płynów, zwłaszcza wody oraz jak najwięcej odpoczynku. W leczeniu objawowym stosowane są aerozole do nosa z solą fizjologiczną, preparaty ksylometazoliny i oksymetazoliny w postaci kropli do nosa (zaleca się, aby ich stosowanie nie przekraczało 5-10 dni), doustne preparaty z pseudoefedryną lub fenylefryną (często są to składniki złożonych preparatów na przeziębienie) oraz leki przeciwhistaminowe (szczególnie podczas alergicznego kataru). Aby załagodzić objawy, można również umieścić nawilżacz powietrza w pobliżu łóżka, co pomaga zwalczyć przekrwienie błony śluzowej pogarszane przez zimne i suche powietrze.

Leki na katar

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu kataru.