👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Kamica nerkowa

Rozdziały

Jakie są objawy kamicy nerkowej?

Charakterystycznym objawem kamicy nerkowej jest wystąpienie kolki nerkowej. Przyczyną jej wystąpienia jest przesuwanie się kamieni nerkowych z nerki do moczowodu. Towarzyszy jej silny ból. Innymi objawami kamicy nerkowej są bladość skóry, zimne poty, nudności i wymioty, silne parcie na mocz, oddawanie moczu w niewielkich ilościach, a niekiedy także krwiomocz.

Jakie są przyczyny kamicy nerkowej?

Bezpośrednią przyczyną kamicy nerkowej jest wytrącenie się z moczu złogów minerałów i soli, które tworzą się wewnątrz nerek. Przyczynami powstawania kamieni nerkowych są dieta, nadmierna masa ciała, niektóre schorzenia oraz niektóre suplementy i leki. Czynnikiem powstania może być również zmiana odczynu moczu podczas infekcji bakteryjnej. Często kamienie tworzą się, gdy mocz staje się skoncentrowany, pozwalając minerałom na krystalizację i sklejanie się ze sobą.

Jak zdiagnozować kamicę nerkową?

Diagnoza kamicy nerkowej stawiana jest zazwyczaj na podstawie wywiadu z pacjentem (wystąpienie typowych objawów klinicznych), badania ogólnego moczu oraz diagnostyki obrazowej. Badania obrazowe takie jak RTG, tomografia komputerowa i USG umożliwiają określenie lokalizacji, wielkości i liczby kamieni nerkowych. Zaleca się czasami wykonanie badania morfologii krwi.

Jak zapobiegać kamicy nerkowej?

W celu zadbania o prawidłową profilaktykę wystąpienia kamicy nerkowej zaleca się spożywanie odpowiedniej ilości wody. Dzięki temu produkowany mocz nie będzie bardzo zagęszczony. Warto również ograniczyć w diecie spożywanie dużej ilości soli kuchennej. Zapobieganie jest szczególnie istotne u osób, u których wystąpił już jeden taki epizod choroby.

Leczenie kamicy nerkowej

W przypadku wystąpienia kolki nerkowej jako typowego objawu kamicy nerkowej konieczne jest podanie leku przeciwbólowego i rozkurczającego. Metoda leczenia kamicy jest różna w zależności od wielkości, lokalizacji i składu kamieni. Czasami można je rozpuścić, stosując odpowiednie środki farmakologiczne. Operacyjne usuwanie jest rzadko stosowane. W przypadku dużych kamieni wykonuje się: litotrypsję przezustrojową, nefrolitotrypsję przezskórną lub ureterorenoskopię.

Leki na kamicę nerkową

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu kamicy nerkowej.
Loading...

Koniec.

No more pages to load