Dlaczego żel, a nie tabletki przeciwbólowe?

W przypadku bólu miejscowego np. mięśni, urazów lub choroby zwyrodnieniowej stawów najlepiej zastosować lek działający miejscowo. Tabletki przeciwbólowe mogą podrażnić błonę śluzową żołądka i mogą być przeciwwskazane w przypadku niektórych pacjentów (cierpiących na wrzody żołądka, zgagę, refluks czy stosujący niektóre leki). Dodatkowo dobrze dobrana maść,  krem czy żel mogą znacznie przyspieszyć proces leczenia. Oczywiście w przypadku silnego bólu i braku przeciwwskazań konieczne mogą się okazać tabletki przeciwbólowe. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem [1,2].

Czytaj więcej: Najmocniejszy lek przeciwbólowy – Pyralgina, Paracetamol czy Ketonal?

Maści, żele, kremy, różne substancje – jak się w tym połapać?

Bez recepty dostępnych jest bardzo dużo różnych preparatów przeciwbólowych działających miejscowo. Można znaleźć kremy, maści czy żele. Maści i kremy utrzymują się na skórze dłużej, ale często mają mniej przyjemną konsystencję i zaczynają działać później niż żele. Dodatkowo maść może pozostawiać na odzieży tłuste plamy, jeżeli jest stosowana pod ubraniem. Najczęściej zawierają ibuprofen, etofenamat, naproksen czy diklofenak. Są to substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne. Maści i żele doskonale sprawdzają się w przypadku bólu kręgosłupa, kolan czy reumatyzmie. Diklofenak dodatkowo wykazuje działanie przeciwobrzękowe, więc bardzo dobrze się nadaje w przypadku bólów mięśniowych czy chorobie zwyrodnieniowej stawów [1].

REKLAMA
REKLAMA

Wybrane preparaty zawierają dodatek mentolu, który zapewni chłodzenie czy kapsaicyny, która wywiera działanie rozgrzewające. Składników może być znacznie więcej, ale najciekawszym niewątpliwie jest mentol. Jest to krystaliczna substancja o niskiej temperaturze topnienia i parowania. Dzięki temu miejscowo obniża on temperaturę, co pacjent odczuje jako chłodzenie. Oprócz mentolu podobną właściwością charakteryzuje się kamfora (z wyjątkiem połączenia spirytusu i kamfory, które działa rozgrzewająco). Nie można jednak stosować takich produktów zbyt długo (do 10 dni) i najlepiej ich użycie skonsultować z lekarzem [1,2].

Co wybrać? Voltaren Emulgel, Voltaren  Max,  Difortan, Traumon  czy Dip Rilif?

Voltaren Emulgel, żel 1% (50g, 75g, 100 g i 150 g)

 • w 1 g preparatu znajduje się 10 mg diklofenaku sodowego (w postaci 11,6 mg soli diklofenaku dietyloamoniowego);
 • może być stosowany przez młodzież powyżej 14 roku życia oraz osoby dorosłe;
 • stosuje się go powierzchownie na skórę w miejscu bólu 3-4 razy na dobę [3].

Voltaren Emulgel 1%

Voltaren Max, żel (50 g, 100 g, 120 g i 180 g)

 • w 1 g preparatu znajduje się 20 mg diklofenaku sodowego (w postaci 23,2 mg soli diklofenaku dietyloamoniowego);
 • może być stosowany przez młodzież powyżej 14 roku życia oraz osoby dorosłe;
 • stosuje się go powierzchownie na skórę w miejscu bólu 2 razy na dobę (wskazane jest stosowanie rano i wieczorem, ponieważ lek powinien działać do 12 h) [4].

Voltaren MAX

Traumon,  żel (20g, 50g, 100 g i 150 g)

 • w 1 g preparatu znajduje się 100 mg etofenamatu;
 • może być stosowany jedynie przez osoby dorosłe (producent podaję stosowanie żelu u dzieci i młodzieży jako przeciwwskazanie);
 • stosuje się go powierzchownie na skórę w miejscu bólu pasek ok 5-10 cm żelu, który należy wcierać do wchłonięcia 3-4 razy na dobę [5].

Traumon

Dip-rilif,  żel (15 g, 30 g, 50 g, 100 g)

 • w 1 g preparatu znajduje się 50 mg ibuprofenu oraz 30 mg mentolu;
 • może być stosowany przez młodzież powyżej 12 roku życia oraz osoby dorosłe;
 • stosuje się go powierzchownie na skórę w miejscu bólu cienką warstwę żelu, który należy wcierać do wchłonięcia 3 razy na dobę (co najmniej 4 h przerwy) [6].

Dip Rilif

Difortan, żel (50 g, 100g)

 • w 1 g preparatu znajduje się 100 mg etofenamatu  (taka sama zawartość substancji czynnej występuje w żelu Traumon);
 • żel może być stosowany przez osoby dorosłe (stosowanie żelu u dzieci jest przeciwwskazane);
 • pojedynczą dawkę leku stanowi pasek żelu o długości od 2,5 do 5 cm, podawany 3-4 razy na dobę [7].

Difortan

Który żel przeciwbólowy będzie najlepszy?

Wszystkie wyżej wymienione preparaty sprawdzą się w przypadku bólu stawów czy drobnych urazów i miejscowych bóli mięśni. Traumon, Difortan czy Dip Rilif może być z powodzeniem zastosowany w przypadku bóli reumatycznych, kręgosłupa czy kolan. Traumon i Difortan zawierają tę samą substancję w tej samej dawce, a więc ich działanie będzie zbliżone. Mentol w Dip Rilif zapewni dodatkowe działanie przeciwbólowe, łagodzi świąd i zmniejsza wrażliwość receptorów bólowych. Kolejną jego zaletą jest możliwość stosowania go już u młodzieży od 12 roku życia.  Natomiast Voltaren lub inny żel zawierający diklofenak jak Veral żel, Diklofenak LGO czy Olfen Max (również wyższe stężenie jak w Voltaren Max) będzie działać dodatkowo przeciwobrzękowo. Z tego względu świetnie sprawdzi się we wszelkiego rodzaju urazach, w wyższym stężeniu powinien uśmierzyć nawet bardziej dokuczliwy ból. Nie należy jednak zapominać, że w przypadku silnego bólu należy udać się do lekarza.