leki-orange

Niedobór witaminy D

Rozdziały

Jakie są objawy niedoboru witaminy D?

Jeśli w organizmie jest zbyt mało witaminy D, może się to objawiać takimi dolegliwościami, jak:
- bóle kości, mięśni i stawów;
- szybkie męczenie się;
- problemy z apetytem;
- osłabienie;
- problemy z zębami;
- większa podatność na infekcje;
- biegunki;
- podwyższone ciśnienie krwi;
- pogorszenie nastroju.

Jakie są przyczyny niedoboru witaminy D?

Najczęściej za niedobór witaminy D3 odpowiada niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne. Czasem za zaburzenia wchłaniania witaminy D odpowiada upośledzenie czynności wątroby i nerek. Także niektóre leki (np. przeciwpadaczkowe) mogą utrudniać przenikanie witaminy D do organizmu. Na niedobór witaminy D narażone są także osoby starsze oraz te, które stosują dietę ubogą w produkty, które usprawniają produkcję tej witaminy w organizmie. Zbyt mały poziom witaminy D3 może być związany także z problemami emocjonalnymi, np. depresją. Brak cholekalcyferolu często powoduje pogorszenie nastroju, wywołuje stany depresyjne i jest najczęstszą przyczyną wystąpienia tzw. jesiennej chandry.

Jak zdiagnozować niedobór witaminy d?

Oznaczenie witaminy D wiąże się z pobraniem niewielkiej ilości krwi. W badaniu oznacza się nieaktywną biologicznie formę witaminy D 25-OH. Badania wskazują, że u pacjentów z niedoborem witaminy D poziom 1,25-(OH)2 D jest zwykle w normie. Optymalna koncentracja witaminy D 25-OH wynosi od 31 do 70 ng/ml.

Jak zapobiegać niedoborowi witaminy D?

Witaminę D warto suplementować przez cały rok. Najlepiej przyjmować ją rano, po śniadaniu. Kapsułkę należy popijać odrobiną chłodnej wody. W przypadku okresów obniżonego samopoczucia (np. w czasie tzw. jesiennej chandry lub nasilenia stanów depresyjnych w chorobach psychonerwicowych) zaleca się zażywanie podwójnej dawki. Wszystko to jednak musi być uzgodnione z lekarzem.

Leczenie niedoboru witaminy D

Standardowo zaleca się dawkę 2000 jednostek, jednak w przypadku dużych niedoborów lub rozwoju towarzyszących chorób zaleca się zwiększenie tej dawki nawet kilkunastokrotnie. Poziom witaminy D można podnieść także poprzez uprawianie sportu. Regularny, codzienny ruch wzmacnia odporność, a aktywne spacery na świeżym powietrzu sprawią, że organizm będzie wytwarzał więcej witaminy D3 na skutek ekspozycji na słońce.

Leki na niedobór witaminy d

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu niedoboru witaminy D.
Loading...

Koniec.

No more pages to load

1 2 9