Co to jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to zapalna choroba jelit obejmująca powierzchnię błony śluzowej jelita grubego i odbytnicy. W wyniku tego schorzenia w wyściółce jelita grubego powstają wrzody. Może mieć ostry lub powolny początek i przebieg przerywany, lub ciągły. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego może wystąpić w każdym wieku, ale zwykle zaczyna się między 15 a 30 rokiem życia. Choroba ta ma tendencję do występowania w rodzinach.

Przyczyny

Jakie są przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

Nie jest znana dokładna przyczyna wystąpienia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Prawdopodobnie czynnikami przyczyniającymi się do zachorowania są: zakażenia bakteryjne, wiek, uwarunkowania genetyczne, odczyny alergiczno-immunologiczne. Przewlekły stres może nasilać chorobę.

Objawy

Jakie są objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

Oznaki i objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego obejmują bóle brzucha, biegunkę, gorączkę, krwawienie z odbytu, wydzielanie śluzu, utratę masy ciała i krwotok jelitowy. U większości pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego choroba przebiega łagodnie.

Diagnoza

Jak diagnozuje się wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Badaniem, które pozwala na postawienie diagnozy występowania wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, jest endoskopia jelita grubego z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Badania obrazowe, takie jak: tomografia komputerowa, USG jamy brzusznej pozwalają wykryć zmiany pozajelitowe.

Leczenie

Jak leczy się wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Lekami często stosowanymi w farmakoterapii wrzodziejącego zapalenia jelita grubego są: mesalazyna lub sulfasalazyna i glikokortykosteroidy. W przypadku oporności na leczenie glikokortykosteroidami stosowane są leki immunosupresyjne. W niektórych przypadkach, gdy ciężki rzut choroby nie poddaje się farmakoterapii, stosowane są metody chirurgiczne. Ważne jest podczas leczenia, aby unikać stresu, przyjmowania antybiotyków doustnych oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego?

Nie są znane metody zapobiegawcze wystąpieniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ponieważ dokładna przyczyna choroby nie jest znana. Przestrzegając zaleceń lekarskich, można zapobiec nawrotom choroby.