Dostępne postaci leku

tabletki, kapsułki, syrop, żel, maść

Popularne połączenia

Ibuprofen jest łączony z substancjami takimi jak paracetamol, kodeina, pseudoefedryna, kofeina czy dekstrometorfan.

Działanie

Ibuprofen należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które działają poprzez hamowanie aktywności enzymu – cyklooksygenazy (COX). Enzym ten bierze udział w syntezie prostaglandyn; związków odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego, bólu i gorączki.

Wskazania

Leki zawierające Ibuprofen stosuje się przede wszystkim w przypadku bólu o różnym pochodzeniu, np. ból zęba, ból głowy, ból mięśni czy stawów. Pomagają one również przy gorączce, także tej towarzyszącej przeziębieniu czy grypie. Są to leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś brać leków z ibuprofenem jeśli masz alergię na ten składnik, wrzody żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, ciężką niewydolność wątroby, nerek bądź serca. Ibuprofen jest też niewskazany w ostatnim trymestrze ciąży. U osób z astmą może wywołać ataki duszności.

Działania niepożądane

Ibuprofen może przyczynić się do bólu brzucha, nudności, wymiotów, biegunki, a także zgagi. U niektórych osób może też wystąpić zawroty głowy czy zaburzenia snu. W niektórych przypadkach może też prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak wrzody żołądka czy niewydolność nerek. Pamiętaj, aby zgłosić lekarzowi wszelkie niepokojące objawy.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania Ibuprofenu to nudności, ból brzucha, biegunka, zawroty głowy lub senność. W poważniejszych przypadkach mogą wystąpić problemy z oddychaniem, krwawienie z nosa lub ust, utrata przytomności. W takiej sytuacji jak najszybciej trzeba skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem.

Środki ostrożności

Nie przekraczaj zalecanej dawki Ibuprofenu. W przypadku problemów z sercem, nadciśnienia, wrzodów żołądka, nerkowych, wątrobowych lub astmy – skonsultuj się z lekarzem. Leku nie powinni używać też ci, którzy są uczuleni na Ibuprofen. Lek może powodować podrażnienie żołądka, więc zaleca się go przyjmować z jedzeniem. Nie stosuj w ciąży i podczas karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem.