Co to jest niedobór magnezu?

Niedobór magnezu oznacza zbyt mały poziom stężenia tego pierwiastka we krwi, który najczęściej wywołany jest przez niedobór magnezu w diecie. Prawidłowe stężenie magnezu w surowicy krwi wynosi 0,65–1,2 mmol/l. Niedobór magnezu w organizmie może występować nawet wtedy, gdy wartości w surowicy są prawidłowe. Problemy zdrowotne związane z niedoborem tego pierwiastka są rzadkie, natomiast jeśli jego niski poziom spowodowany jest występowaniem innych schorzeń, ryzyko może być większe.

Przyczyny

Jakie są przyczyny niedoboru magnezu?

Niedobór magnezu może być spowodowany dietą ubogą w magnez, problemami trawiennymi, zaburzeniami wchłaniania, przewlekłym alkoholizmem, problemami z nerkami, długotrwałym stosowaniem leków moczopędnych, wymiotami, biegunką, cukrzycą typu 2., ostrym zapaleniem trzustki, hipokaliemią lub hiperkalcemią.

Objawy

Jakie są objawy niedoboru magnezu?

Stan związany z niedoborem magnezu charakteryzuje się anoreksją, nudnościami, wymiotami, sennością i osłabieniem. Inne często występujące objawy to parestezje, skurcze mięśni, drażliwość, nieprawidłowy rytm serca, mrowienie, zmęczenie, utrata apetytu, zmniejszenie koncentracji uwagi i dezorientacja umysłowa.

Diagnoza

Jak diagnozuje się niedobór magnezu?

Rozpoznanie niedoboru magnezu opiera się na badaniu krwi, a czasem także moczu. Niedobór tego pierwiastka można stwierdzić, gdy jego stężenie we krwi wynosi poniżej 0,65 mmol/l. W przypadku, gdy nie jest znana przyczyna hipomagnezemi, należy wykonać dodatkowe badania.

Leczenie

Jak leczy się niedobór magnezu?

Leczenie niedoboru magnezu opiera się głównie na podawaniu preparatów magnezu oraz leczeniu przyczyny niedoboru tego pierwiastka. W przypadku, gdy objawy niedoboru magnezu są duże i poważne, magnez podawany jest dożylnie. Podczas i po leczeniu hipomagnezemii, należy kontrolować regularnie jego poziom.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się niedoborowi magnezu?

Aby zapobiegać niedoborowi magnezu, warto dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę oraz w przypadku narażenia na niedobór tego pierwiastka, zaleca się wykonywać badania kontrolne. Przed stosowaniem preparatów zawierających magnez, zaleca się najpierw oznaczenie jego poziomu we krwi.