leki-orange

Przeziębienie

Rozdziały

Jakie są objawy przeziębienia?

Przeziębienie zwiastuje pojawienie się zmęczenia i apatii. W niedługim czasie jednak pojawiają się typowe objawy przeziębienia – drapanie i ból w gardle oraz katar. Objawy przeziębienia są takie same, bez względu na to, jaki wirus je wywołał. Przeziębieniu towarzyszą objawy takie jak:
-suchość w nosie i w gardle,
-ból gardła i niekiedy chrypka,
-wodnista wydzielina z nosa, która czasem przeradza się w katar, na początku przezroczysty, a z czasem żółtawy bądź zielonkawy (zmiana koloru wydzieliny związana jest z obecnością leukocytów, które wysyłane są przez układ odpornościowy do walki z wirusami),
-kaszel – suchy lub mokry z odkrztuszanie wydzieliny,
-stan podgorączkowy lub gorączka,
-dreszcze towarzyszące podniesionej temperaturze ciała,
-nieżyt nosa,
-znaczne osłabienie i uczucie ogólnego rozbicia.

Jakie są przyczyny przeziębienia?

Przeziębienie jest spowodowane zakażeniem wirusowym, jego przyczyną są bardzo różne i liczne gatunki wirusów (ponad 200). Z tego powodu większość ludzi wielokrotnie, często kilka razy w roku.

Najczęstsze wirusy powodujące przeziębienie to:

-rinowirusy (są sprawcami 40–50% przypadków przeziębienia); opisano ponad 100 gatunków różnych rynowirusów,
-koronawirusy – odpowiadają za 10–15% przypadków przeziębienia,
-inne wirusy (m.in. adenowirusy, wirusy Coxsackie, wirusy paragrypy, parwowirusy, RSV i enterowirusy).
Część przypadków grypy jest klinicznie (bez specjalistycznych badań) nie do odróżnienia od przeziębienia, dlatego wśród przyczyn należy również wymienić wirusy grypy.

U chorych z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 lub wirusem grypy lekarz może w razie potrzeby zlecić odpowiednie badania w tym kierunku. Identyfikacja patogenu jest ważna dla oceny aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Jak zdiagnozować przeziębienie?

Rozpoznanie przeziębienia ustala się na podstawie wywiadu, czyli informacji zebranych od pacjenta oraz badania lekarskiego. Ze względu na łagodny przebieg choroby, badania pomocnicze nie są konieczne.

Jak zapobiegać przeziębieniu?

Zasady pomagające zapobiegać przeziębieniu:
-Regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanym natężeniu (trening na poziomie wyczynowym może zwiększać ryzyko przeziębienia), a w okresie jesienno-zimowym noszenie odzieży zapewniającej komfort termiczny.
-W okresach zwiększonej zapadalności należy unikać zatłoczonych miejsc, przebywając w pracy i w miejscach publicznych (np. w tramwaju, w bibliotece lub sklepie) nie należy dotykać rękami nosa lub oczu.
-Unikanie bliskiego kontaktu z przeziębionymi osobami
-Częste i długie mycie rąk mydłem (15–30 s).
-Stosowanie środków odkażających na bazie alkoholu.

Leczenie przeziębienia

Leczenie przeziębienia polega głównie na łagodzeniu jego objawów i ukierunkowane jest na działania, pozwalające uniknąć powikłań po przeziębieniu. Gorączka i ból, które towarzyszą infekcji wirusowej można łagodzić poprzez podanie paracetamolu. W stanach zaostrzenia objawów, warto zastosować działające silniej przeciwbólowo i przeciwzapalnie preparaty z ibuprofenem i naproksenem. Objawy kataru skutecznie łagodzą krople obkurczające naczynia i zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa. Skuteczne są spraye z wodą morską, które udrożniają drogi oddechowe, nawilżając jednocześnie wysuszone infekcją błony śluzowe. Przeziębieniu towarzyszy również męczący kaszel. Należy jednak wskazać, że nie powinno się hamować odruchu kaszlowego, gdyż kaszel umożliwia skuteczne usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych. Z tego powodu należy sięgnąć po syropy o działaniu wykrztuśnym lub rozrzedzającym wydzielinę.

Leki na przeziębienie

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu przeziębienia.
Loading...

Koniec.

No more pages to load

1 2 15