Symptomy reumatyzmu rozwijają się zazwyczaj stopniowo. Typowymi objawami są:
W przypadku, gdy objawy są zaawansowane, może dojść do upośledzenia funkcji stawu. Z czasem może doprowadzić do usztywnień i ograniczeń ruchu.
Większość zaburzeń reumatycznych ma podłoże autoimmunologiczne- układ odpornościowy atakuje tkanki własnego organizmu. Czynniki, które mogą wpłynąć na rozwinięcie reumatyzmu to: czynniki genetyczne, choroba nowotworowa, niedobór witaminy D i wapnia w organizmie, niezdrowa dieta, długotrwałe przebywanie w chłodnym otoczeniu, infekcje.
W postawieniu diagnozy ważny jest wywiad z pacjentem. Wykonuje się również badania laboratoryjne i obrazowe, które pomagają w dokładnym rozpoznaniu reumatyzmu. Parametry, które mogą wskazywać na tę chorobę to: wysoki poziom OB, wysokie stężenie CRP, podwyższona liczba białych krwinek i niedokrwistość. Badanie RTG pomocne jest w znalezieniu zmian w stawach i tkankach okołostawowych.
W profilaktyce reumatyzmu warto zastosować odpowiednią dietę i suplementację (witaminy D, kolagenu i wapnia). Warto korzystać ze słońca oraz unikać palenia papierosów.
W leczeniu reumatyzmu dużą rolę odgrywają niesteroidowe leki przeciwzapalne i glikokortykosteroidy, które przynoszą ulgę w bólu (leczenie objawowe). Dodatkowo warto wdrążyć fizjoterapie, masaże oraz rehabilitacja.
Koniec.
No more pages to load