leki-orange

Reumatyzm

Rozdziały

Jakie są objawy reumatyzmu?

Symptomy reumatyzmu rozwijają się zazwyczaj stopniowo. Typowymi objawami  są:

  • bolesny obrzęk stawów;
  • sztywność oraz utrata zakresu ruchu stawów;
  • spuchnięte palce u rąk i nóg;
  • ból ścięgien lub więzadeł;
  • ogólne zmęczenie.

W przypadku, gdy objawy są zaawansowane, może dojść do upośledzenia funkcji stawu. Z czasem może doprowadzić do usztywnień i ograniczeń ruchu.

Jakie są przyczyny reumatyzmu?

Większość zaburzeń reumatycznych ma podłoże autoimmunologiczne- układ odpornościowy atakuje tkanki własnego organizmu. Czynniki, które mogą wpłynąć na rozwinięcie reumatyzmu to: czynniki genetyczne, choroba nowotworowa, niedobór witaminy D i wapnia w organizmie, niezdrowa dieta, długotrwałe przebywanie w chłodnym otoczeniu, infekcje.

Jak zdiagnozować reumatyzm?

W postawieniu diagnozy ważny jest wywiad z pacjentem. Wykonuje się również badania laboratoryjne i obrazowe, które pomagają w dokładnym rozpoznaniu reumatyzmu. Parametry, które mogą wskazywać na tę chorobę to: wysoki poziom OB, wysokie stężenie CRP, podwyższona liczba białych krwinek i niedokrwistość. Badanie RTG pomocne jest w znalezieniu zmian w stawach i tkankach okołostawowych.

Jak zapobiegać reumatyzmowi?

W profilaktyce reumatyzmu warto zastosować odpowiednią dietę i suplementację (witaminy D, kolagenu i wapnia). Warto korzystać ze słońca oraz unikać palenia papierosów.

Leczenie reumatyzmu

W leczeniu reumatyzmu dużą rolę odgrywają niesteroidowe leki przeciwzapalne i glikokortykosteroidy, które przynoszą ulgę w bólu (leczenie objawowe). Dodatkowo warto wdrążyć fizjoterapie, masaże oraz rehabilitacja.

Leki na reumatyzm

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu reumatyzmu.
Loading...

Koniec.

No more pages to load