Co to jest niedoczynność kory nadnerczy polekowa?

Niedoczynność kory nadnerczy polekowa to stan, gdy nadnercza — małe gruczoły nad nerkami — nie produkują wystarczającej ilości hormonów. Może to być spowodowane długotrwałym stosowaniem niektórych leków.

Przyczyny

Jakie są przyczyny niedoczynności kory nadnerczy polekowej?

Przyczyną niedoczynności kory nadnerczy polekowej jest stosowanie niektórych leków. Często spowodowana jest długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów w dużych dawkach.

Objawy

Jakie są objawy niedoczynności kory nadnerczy polekowej?

Możliwe objawy niedoczynności kory nadnerczy: chroniczne zmęczenie, ogólne osłabienie, utrata apetytu, niskie ciśnienie, zawroty głowy podczas stania, nudności, wymioty, niezdolność do radzenia sobie ze stresem, a czasami ciemniejszy kolor skóry.

Diagnoza

Jak diagnozuje się niedoczynność kory nadnerczy polekową?

W celu postawienia diagnozy wykonywane są badania krwi i moczu, które pomagają sprawdzić poziom tych hormonów w organizmie. Może to wymagać również pobrania próbki krwi w różnych punktach czasowych, aby zobaczyć, jak poziom hormonów zmienia się w czasie.

Leczenie

Jak leczy się niedoczynność kory nadnerczy polekową?

Leczenie dolegliwości polega na uzupełnianiu brakujących hormonów. Głównym lekiem jest hydrokortyzon, który podobny jest do naturalnego hormonu, który normalnie produkują nadnercza. Przyjmuje się go zwykle dwa lub trzy razy dziennie. Lekarz dostosuje dawkę do indywidualnych potrzeb. W razie jakiejkolwiek choroby lub stresu dawka może zostać zwiększona.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się niedoczynności kory nadnerczy polekowej?

Aby uniknąć polekowej niedoczynności kory nadnerczy, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących stosowania i odstawiania leków.