Dostępne postaci leku

kapsułki, krople

Popularne połączenia

witamina A

Działanie

Witamina E to silny antyoksydant, co oznacza, że chroni nasze ciało przed szkodliwym działaniem wolnych rodników – niekontrolowanych cząsteczek, które mogą uszkadzać nasze komórki. Poprzez neutralizację wolnych rodników, witamina E pomaga zmniejszyć stan zapalny w naszym ciele i wspiera układ immunologiczny.

Wskazania

Leki z witaminą E stosuje się, gdy organizm ma jej niedobór. Może to być spowodowane niezdrową dietą lub problemami zdrowotnymi, które ograniczają jej wchłanianie, jak np. choroby trzustki, wątroby czy jelit. Witamina E jest także używana w celu zapobiegania i leczenia chorób serca i naczyń krwionośnych. Dodatkowo, niektórzy ludzie używają jej do poprawy kondycji skóry i włosów.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś przyjmować witaminy E, jeśli masz problem z krzepnięciem krwi, ponieważ może to prowadzić do nadmiernego krwawienia. Jest to szczególnie istotne przed i po operacjach czy innych zabiegach medycznych. Jeśli jesteś na lekach przeciwzakrzepowych, takich jak warfaryna, zawsze skonsultuj się z lekarzem. Zbyt duża dawka witaminy E może także spowodować nudności, ból brzucha, osłabienie czy biegunkę.

Działania niepożądane

Przyjmowanie witaminy E w dużych dawkach przez dłuższy czas może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Przede wszystkim może zwiększyć ryzyko wystąpienia krwotoków, bo wpływa na krzepnięcie krwi. Niektóre osoby mogą odczuwać też problemy z żołądkiem, np. biegunkę, nudności czy bóle brzuszne. W rzadkich przypadkach może wystąpić osłabienie, bóle głowy czy zmęczenie.

Przedawkowanie

Przedawkowanie witaminy E może powodować nudności, biegunkę, zawroty głowy, osłabienie, zmęczenie oraz zaburzenia krwotoczne. W razie tych objawów, nie należy dalej przyjmować witaminy E i skontaktować się z lekarzem. Pamiętaj, że długotrwałe przedawkowanie może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Środki ostrożności

Podczas stosowania leków z witaminą E, pamiętaj, aby nie przekraczać zalecanej dawki, gdyż może to prowadzić do działań niepożądanych. Leki te mogą wpływać na działanie innych leków, dlatego poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach. Osoby z problemami z krzepnięciem krwi powinny zachować szczególną ostrożność, gdyż witamina E może zwiększać ryzyko krwawienia. Zawsze stosuj leki zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.