leki-orange

Atopowe zapalenie skóry

Rozdziały

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Objawy AZS bardzo często pojawiają się już w wieku niemowlęcym, głownie ze względu, że skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa i podatna na kontakt z alergenem, a układ immunologiczny nie jest całkowicie wyspecjalizowany. Charakterystyczne są obszary nadmiernie wysuszone na skórze dziecka, w niektórych przypadkach towarzyszy im świąd oraz wysięk. Z czasem zmiany te mogą ulegać zgrubieniom oraz skóra może przybierać w tych miejscach ciemniejszy odcień, pacjenci mają także charakterystyczne błyszczące paznokcie

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

AZS to choroba występująca u pacjentów z predyspozycjami genetycznymi. Zmiany skórne występują na skutek kontaktu powierzchniowego z alergenem, co wzmaga odpowiedź układu immunologicznego i nadprodukcję przeciwciał klasy IgE. Czynniki mają wpływ na rozwój choroby to m.in. środowiskowe, pokarmowe, a także psychogenne.

Jak zdiagnozować atopowe zapalenie skóry?

Diagnostyką AZS- atopowego zapalenia skóry zajmuje się lekarz dermatolog oraz alergolog. Rozpoznanie następuje dzięki dokładnej analizie wyglądu skóry pacjenta oraz ocenie kryteriów rozpoznania (są tzw. kryteria Hanifina-Rajki)

Jak zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry?

Według badań dzieci karmione piersią mają mniejsze ryzyko zachorowania na atopowe zapalenie skóry w przyszłości. Ważną kwestia jest odpowiednio szybkie rozszerzanie diety niemowlaka oraz ograniczanie kontaktu z czynnikami potencjalnie alergizującymi.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leki na atopowe zapalenie skóry

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu atopowego zapalenia skóry.
Loading...

Koniec.

No more pages to load