Co to jest zapalenie błony śluzowej nosa?

Zapalenie błony śluzowej nosa to stan, kiedy wewnętrzna warstwa nosa jest spuchnięta i podrażniona. Może to sprawiać, że masz katar, zapchany nos lub kichasz. Często jest spowodowane przeziębieniem lub alergią.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zapalenia błony śluzowej nosa?

Zapalenie błony śluzowej nosa, czyli zwyczajny katar, może być spowodowany przez różne czynniki. Najczęściej jest to wynik infekcji wirusowej, np. przeziębienia czy grypy. Czasem zapalenie może wywołać również alergia na pylące rośliny, kurz, sierść zwierząt czy pleśnie. Inne możliwe przyczyny to podrażnienie nosa spowodowane dymem tytoniowym, suchym powietrzem lub zanieczyszczeniami.

Objawy

Jakie są objawy zapalenia błony śluzowej nosa?

Zapalenie błony śluzowej nosa, inaczej nazywane nieżytem nosa, może objawiać się uczuciem zatkanego nosa, kichaniem, wyciekiem z nosa, często przezroczystym lub żółtym. Mogą występować również bóle głowy, ubytek węchu, uczucie zmęczenia, a czasem nieprzyjemny zapach z ust. W nocy problemem może być chrapanie.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zapalenie błony śluzowej nosa?

Aby zdiagnozować zapalenie błony śluzowej nosa, lekarz najpierw zapyta o objawy, takie jak katar, kichanie, czy zatkany nos. Potem przeprowadzi badanie nosa przy użyciu specjalnego narzędzia oświetlającego – przystawki nosowej. Może zlecić też testy alergologiczne lub badania krwi, aby sprawdzić, czy zapalenie jest wynikiem alergii.

Leczenie

Jak leczy się zapalenie błony śluzowej nosa?

Leczenie zapalenia błony śluzowej nosa, znanego powszechnie jako katar, zależy od jego przyczyny. Jeśli jest to związane z alergiami – leki, takie jak antyhistaminiki, pomocne są w zmniejszeniu uczucia swędzenia, kichania i zatkania nosa. Jeśli katar jest spowodowany infekcją wirusową, jak w przypadku przeziębienia lub grypy, pomoże odpoczynek i nawadnianie. Mogą być również podane leki przeciwbólowe i obniżające gorączkę. W niektórych przypadkach, lekarz może zalecić stosowanie preparatów do nosa. Pamiętaj, że samodzielne stosowanie leków bez konsultacji z lekarzem może być niebezpieczne.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zapaleniu błony śluzowej nosa?

Aby uniknąć zapalenia błony śluzowej nosa, warto podążać za kilkoma prostymi zasadami. Po pierwsze, dbaj o higienę – często myj ręce, szczególnie w okresie grypowym. Unikaj kontaktu z osobami chorymi. Staraj się unikać silnych alergenów. Pamiętaj też o odpowiednim nawilżeniu powietrza w pomieszczeniach. Regularne nawilżanie błony śluzowej nosa preparatami na bazie soli morskiej również może pomóc.