Związki aktywne biologiczne

siarczan glukozaminy, chlorowodorek glukozaminy

Dostępne postaci leku

tabletki, kapsułki

Popularne połączenia

Glukozamina może być łączona w lekach z chondroityną i siarczanem chondroityny.

Działanie

Glukozamina jest naturalnym składnikiem naszego ciała, który pomaga budować chrząstkę. Kiedy go przyjmujemy, np. w formie suplementu, pomaga ona zwiększyć ilość i poprawić jakość substancji, z której zbudowane są stawy. Glukozamina pomaga również zredukować stan zapalny w stawach, co może zmniejszyć ból stawów.

Wskazania

Glukozamina to lek, który najczęściej stosuje się w leczeniu problemów związanych ze stawami, takich jak osteoartroza. Może pomóć w zmniejszeniu bólu oraz zwiększyć zasięg ruchu w stawach. Jest także używana w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i innych schorzeń stawów. Pamiętaj, że zawsze przed rozpoczęciem leczenia powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania

Glukozaminy nie powinno się stosować, jeśli masz alergię na składnik leku. Jeżeli cierpisz na cukrzycę, choroby nerek lub wątroby, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed zażyciem glukozaminy. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią również powinny zachować ostrożność. To samo dotyczy osób, które przyjmują leki na rozrzedzenie krwi, ponieważ glukozamina może wpływać na ich działanie.

Działania niepożądane

Glukozamina może powodować kilka niepożądanych efektów. Wśród najczęstszych występują nudności, biegunka, zgaga oraz problemy żołądkowe. Niektóre osoby mogą odczuwać zawroty głowy, bóle głowy lub uczucie zmęczenia. W rzadkich przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna, objawiająca się wysypką, świądem, kłopotami z oddychaniem czy obrzękiem twarzy i gardła.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania glukozaminy mogą obejmować nudności, zgagę, biegunkę, bóle brzucha, zawroty głowy, obrzęki lub skórną wysypkę. W przypadku wystąpienia którejkolwiek z tych dolegliwości po zażyciu większej ilości leku, niż zalecana, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. W przypadku ciężkich objawów, takich jak duszności, skrajny ból brzucha, czy silne zawroty głowy, natychmiast skontaktuj się z pogotowiem.

Środki ostrożności

Podczas stosowania glukozaminy, ważne jest aby regularnie kontrolować poziom cukru we krwi, gdyż ta substancja może go podwyższyć. Jeżeli masz uczulenie na skorupiaki, omów to z lekarzem, bo często glukozamina jest z nich wytwarzana. Niektóre leki, takie jak warfaryna, mogą wchodzić w interakcje z glukozaminą. Kobiety w ciąży, karmiące piersią powinny omówić z lekarzem stosowanie glukozaminy.