leki-orange

COVID-19

Rozdziały

Jakie są objawy Covidu-19?

Oznaki i objawy choroby koronawirusowej 2019 (COVID-19) mogą pojawić się od dwóch do 14 dni po ekspozycji. Ten czas po ekspozycji i przed wystąpieniem objawów nazywany jest okresem inkubacji. Typowe oznaki i objawy mogą obejmować objawy takie jak: gorączka, kaszel, zmęczenie, utrata smaku lub węchu, duszność i trudności w oddychaniu, bóle mięśni, dreszcze.

Jakie są przyczyny Covidu-19?

Bezpośrednią przyczyną COVID-19 jest zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Występuje ono na drodze, jest to wirus wysoko zakaźny. Przenoszenie go następuje drogą kropelkową. Wirus infekuje przede wszystkim komórki układu oddechowego, ale także serca, układu pokarmowego, a także nerwowego.

Jak zdiagnozować covid-19?

W większości przypadków lekarz diagnozuje COVID-19 na podstawie obrazu klinicznego pacjenta, w celu potwierdzenia pacjnt jest kierowany na test. Na rynku dostępne są testy antygenowe, nawet do samodzielnego stosowania w domu, które potwierdzają chorobę na podstawie wymazu z nosogardzieli.

Jak zapobiegać covidowi-19?

Pierwszym podstawowym sposobem zapobiegania COVID-19 jest wzmocnienie odporności i układu immunologicznego- ważną rolę odgrywa w tej kwestii aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta dostarczająca witamin i składników mineralnych. Ważną kwestię odgrywa higiena, zapobieganie bezpośredniego kontaktu patogenów z błonami śluzowymi czy oczami- ważne jest, aby szczególnie w miejscach publicznych starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy. Podczas pandemii zalecane było noszenie masek ochronnych chroniących usta i nos. Obecnie najlepszą metodą profilaktyki zakażeń grypy są szczepienia ochronne.

Leki na covid-19

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu Covidu-19.