Jeśli jednak poziom witaminy B6 w organizmie jest zbyt niski, może to dawać następujące objawy:
-niedokrwistość,
-obniżenie odporności i częstsze na infekcje,
-zaburzenia snu, problemy z koncentracją,
-nerwowość, apatia, pogorszenie nastroju,
-mrowienie, drżenie lub drętwienie kończyn,
-zmiany skórne – zaczerwienienie, łuszczenie,
-łupież i wypadanie włosów.
Do niedoboru witaminy B6 w organizmie, najczęściej dochodzi u:
-osób niedożywionych lub źle odżywiających się, których dieta opiera się na żywności przetworzonej. Żywność gotowana lub mrożona zawiera mniejszą ilość witaminy B6;
-kobiet w ciąży, kobiet karmiących oraz niemowląt, u których wzrasta zapotrzebowania na B6;
-kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną;
-osób nadużywających alkoholu;
-osób stosujących leki takie jak izoniazyd, D-penicylamina, cykloseryna, hydralazyna;
-osób starszych z uwagi na gorsze wchłanianie;
-pacjentów dializowanych.
Aby wykonać oznaczenie umożliwiające ocenę statusu witamin z grupy B w organizmie, zazwyczaj pobiera się próbkę krwi z żyły łokciowej; próbkę porannego moczu ze środkowego strumienia lub próbkę moczu z dobowej zbiórki.
Pirydoksyna, podobnie jak inne witaminy z tej grupy, nie jest magazynowana w organizmie, dlatego należy ją systematycznie dostarczać wraz z pożywieniem lub w przypadku niewystarczającej podaży rozważyć jej suplementację. Zwiększone zapotrzebowanie na pirydoksynę występuje zwłaszcza u osób nadużywających alkoholu oraz palaczy. Dodatkowo stosowanie niektórych leków, takich jak: hydralazyna, L-DOPA, penicylamina, doustne środki hormonalne mogą sprzyjać występowaniu niedoboru witaminy B6.
W przypadku niedostatecznej podaży witaminy B6 wraz z pożywieniem warto rozważyć jej suplementację. Na rynku dostępne są preparaty wieloskładnikowe oraz zawierające wyłącznie witaminę B6 (jednoskładnikowe). Maksymalna dopuszczalna zawartość witaminy B6 w suplementach diety wynosi 18 mg/dobę. Zarówno witamina B6 pochodząca z gotowych aptecznych preparatów, jak i ta znajdująca się w żywości, mają podobną przyswajalność oraz aktywność biologiczną. Witamina B6 bardzo często łączona jest z preparatami magnezowymi, ponieważ znacząco (ok. 20 – 40%) zwiększa ona wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego, a także ułatwia dystrybucję magnezu w organizmie i wpływa na utrzymanie właściwych zapasów tego składnika. Dlatego w przypadku niedoborów magnezu korzystniejsze wydaje się stosowanie preparatów z dodatkiem witaminy B6 niż tych pojedynczych.
Koniec.
No more pages to load