Co to jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedna z najczęstszych dolegliwości obejmujących układ ruchu. Powstaje w wyniku zaburzeń jakościowych i ilościowych chrząstki stawowej, co uniemożliwia prawidłowe amortyzowanie ruchów stawów oraz przesuwanie się powierzchni stawowych.

Przyczyny

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów powstaje w wyniku zaburzeń jakościowych i ilościowych chrząstki stawowej, może być wywołana urazami, zakażeniami oraz innymi chorobami (nadczynność tarczycy, cukrzyca). Czynniki wpływające na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów to także otyłość, nadmierne przeciążenia stawów w wyniku aktywności fizycznej i czynniki zawodowe (częste zginanie kolan, długotrwałe stanie, podnoszenie ciężkich przedmiotów).

Objawy

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów?

Typowymi objawami choroby zwyrodnieniowej stawów jest ból odczuwany przy początku ruchu w zajętym stawie, sztywność poranna, trzeszczenie stawów, a w konsekwencji ograniczenie ruchomości. Podczas przebiegu tej choroby dochodzi do deformacji stawów. Objawy mogą dotyczyć także innych układów i narządów m.in. płuc, serca oraz naczyń krwionośnych.

Diagnoza

Jak diagnozuje się choroby zwyrodnieniowe stawów?

Diagnoza choroby zwyrodnieniowej stawów zazwyczaj opiera się na badaniu fizykalnym, historii medycznej oraz wynikach badań obrazowych, takich jak: rentgen czy rezonans magnetyczny.

Leczenie

Jak leczy się choroby zwyrodnieniowe stawów?

LMPCh- leki modyfikujące przebieg choroby to np. metotreksat (lek I wyboru), leflunomid, sulfasalazyna oraz chlorochina i jej pochodna: hydroksychlorochina. Wspomagająco stosowane są leki o działaniu przeciwzapalnym- glikokortykosteroidy oraz NLPZ. Do leczenia włącza się także leki przeciwbólowe oraz coraz częściej- biologiczne. Jako leczenie wspomagające zaleca się stosowanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie. W zaawansowanych przypadkach można stosować także zabiegi miejscowe np. endoprotezowanie lub artrodezę.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się choronie zwyrodnieniowej stawów?

Nie ma skutecznych metod, które gwarantują uniknięcie zachorowania. Choroba zwyrodnieniowa to schorzenie zależne od wielu czynników, zarówno tych genetycznych, jak i środowiskowych i zawodowych. W celu profilaktyki rozwoju i narastania ciężkości objawów znaczące jest szybkie zdiagnozowanie oraz wdrożenie leczenia.