Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NSAID). Jego działanie polega na zmniejszaniu stężenia hormonów, które wywołują stan zapalny i ból w organizmie.
Naproksen jest stosowany w leczeniu bólu lub stanu zapalnego spowodowanego przez takie choroby, jak zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie ścięgien, zapalenie kaletki maziowej, podagra lub skurcze menstruacyjne. Może być również stosowany w leczeniu ostrego bólu spowodowanego przez inne schorzenia niewymienione w tym przewodniku po lekach.
W preparatach występuje w postaci soli sodowej naproksenu.
<strong>Środki ostrożności</strong>
Naproksen może również powodować krwawienie z żołądka lub jelit, które może być śmiertelne. Te warunki mogą wystąpić bez ostrzeżenia podczas stosowania tego leku, zwłaszcza u osób starszych.
Nie powinieneś stosować naproksenu, jeśli jesteś na niego uczulony lub jeśli kiedykolwiek miałeś atak astmy lub ciężką reakcję alergiczną po zażyciu aspiryny lub NLPZ.
Przed podaniem naproksenu dziecku w wieku poniżej 12 lat należy poradzić się lekarza.
Należy zapytać lekarza lub farmaceutę, czy stosowanie tego leku jest bezpieczne dla pacjenta, jeśli ma on:
choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę lub jeśli palisz papierosy;
zawał serca, udar lub zakrzep krwi w wywiadzie;
historię wrzodów żołądka lub krwawienia;
astmę;
choroby wątroby lub nerek;
zatrzymanie płynów w organizmie:
jeśli pacjent przyjmuje aspirynę, aby zapobiec atakowi serca lub udarowi.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, nie powinna przyjmować naproksenu, chyba że lekarz tak zaleci. Przyjmowanie NLPZ w ciągu ostatnich 20 tygodni ciąży może powodować poważne problemy z sercem lub nerkami u nienarodzonego dziecka i możliwe komplikacje z ciążą.
Karmienie piersią podczas stosowania naproksenu może nie być bezpieczne. Zapytaj swojego lekarza o wszelkie ryzyko.
Naproksen nie jest zatwierdzony do stosowania przez osoby poniżej 2 roku życia. Nie należy podawać tego leku dziecku bez porady lekarza.
<strong>Działania niepożądane</strong>
Jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej na naproksen: świszczący oddech lub trudności w oddychaniu; pokrzywka; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, należy zwrócić się o pomoc medyczną.
Jeśli wystąpią objawy ataku serca lub udaru, należy zwrócić się o pomoc medyczną: ból w klatce piersiowej rozprzestrzeniający się na szczękę lub ramię, nagłe drętwienie lub osłabienie po jednej stronie ciała, niewyraźna mowa, uczucie braku tchu.
Należy przerwać stosowanie naproksenu i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią:
duszność (nawet przy niewielkim wysiłku);
obrzęk lub szybki przyrost masy ciała;
pierwsze oznaki wysypki skórnej, niezależnie od tego, jak łagodna jest;
objawy krwawienia z żołądka – krwawe lub smoliste stolce, kaszel z krwią lub wymioty przypominające fusy z kawy;
problemy z wątrobą – nudności, ból w górnej części brzucha, swędzenie, uczucie zmęczenia, objawy grypopodobne, utrata apetytu, ciemny mocz, stolce o gliniastym zabarwieniu, żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu);
problemy z nerkami – niewielkie oddawanie moczu lub brak oddawania moczu, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, obrzęk stóp lub kostek, uczucie zmęczenia lub brak tchu;
mała ilość czerwonych krwinek (anemia) – bladość skóry, uczucie oszołomienia lub brak tchu, szybkie bicie serca, problemy z koncentracją;
ciężka reakcja skórna – gorączka, ból gardła, obrzęk twarzy lub języka, pieczenie oczu, ból skóry, a następnie czerwona lub fioletowa wysypka skórna, która rozprzestrzenia się (zwłaszcza na twarzy lub górnej części ciała) i powoduje powstawanie pęcherzy i łuszczenie się skóry.
Częste działania niepożądane naproksenu mogą obejmować:
niestrawność, zgagę, ból brzucha, nudności;
ból głowy, zawroty głowy, senność;
siniaki, swędzenie, wysypkę;
obrzęk;
dzwonienie w uszach.