Dostępne postaci leku

żel, tabletki, kapsułki

Działanie

Naproksen to lek przeciwbólowy, który działa poprzez zablokowanie enzymów zwanych cyklooksygenazami. Te enzymy są odpowiedzialne za produkcję substancji zwanej prostaglandyną, która powoduje ból i zapalenie. Dzięki blokadzie tych enzymów, naproksen zmniejsza ból oraz opuchliznę.

Wskazania

Naproksen to lek przeciwbólowy, który stosuje się do łagodzenia objawów różnego rodzaju bóli, np. bóli głowy, mięśni, zębów, menstruacyjnych czy bólów spowodowanych stanami zapalnymi stawów. Pomaga również w przypadku gorączki, zwłaszcza kiedy jest ona spowodowana przeziębieniem lub grypą.

Przeciwwskazania

Nie powinno się stosować leków z naproksenem, jeśli masz alergię na ten składnik. Osoby cierpiące na dolegliwości związane z sercem, wątrobą czy nerkami powinny skonsultować się z lekarzem przed zażyciem naproksenu. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, leku nie należy używać. Powinieneś też unikać tego leku, jeśli masz nadciśnienie, astmę, chorobę wrzodową żołądka lub jelit, czy krwawienia.

Działania niepożądane

Naproksen, podobnie jak inne leki, może powodować pewne skutki uboczne. Niektórzy ludzie mogą odczuwać dolegliwości żołądkowe typu ból, zgaga, nudności, wymioty. Może również prowadzić do bólu głowy, senności lub zawrotów głowy. W rzadkich przypadkach może powodować krwawienia żołądkowe, problemy z sercem lub ciśnieniem, a nawet problemy z nerkami.

Przedawkowanie

Przedawkowanie naproksenu może objawiać się bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, zawrotami głowy, sennością, a nawet utratą przytomności. W najgorszym przypadku może dojść do niewydolności nerek czy krwawień żołądkowych. Jeżeli podejrzewasz, że zażyłeś za dużo naproksenu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Nie próbuj wymiotować, chyba że personel medyczny Ci na to pozwoli.

Środki ostrożności

Naproksen to lek, który może być szkodliwy dla żołądka, więc zawsze należy go zażywać z jedzeniem. Pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dawki. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy z sercem, nerkami, wątrobą, wrzodami żołądka lub uczulenie na jakiekolwiek leki, powiedz o tym lekarzowi przed rozpoczęciem leczenia. Nie należy pić alkoholu podczas zażywania tego leku, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.