leki-orange

Ból stawu

Rozdziały

Jakie są objawy bólu stawu?

Ból stawu obejmuje nie tylko sam staw, ale także jego okolice. Może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie czy wyższa ciepłota okolic stawu. Często dochodzą do tego takie symptomy jak zmęczenie, ból mięśni, gorączka czy zesztywnienie stawu lub nocne bóle stawów.

Jakie są przyczyny bólu stawu?

Istnieje bardzo wiele przyczyn bólu stawów – można je z grubsza podzielić na niezapalne (wywołane np. uszkodzeniem mechanicznym) i zapalne (związane ze stanem zapalnym w tkankach stawu i okołostawowych).

Najczęściej ból stawu związany jest z przeciążeniem otaczających go struktur (ścięgien, więzadeł i torebek stawowych) np. po intensywnej pracy fizycznej lub ćwiczeniach.

U osób w starszym wieku częstą przyczyną bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Trzeba jednak pamiętać, że także w tej grupie wiekowej zdarzają się choroby zapalne, takie polimialgia reumatyczna czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Ból stawów u osób młodszych, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy, zawsze powinien nasuwać podejrzenie zapalnej choroby stawów i wymaga dalszej diagnostyki.

Jak zdiagnozować ból stawu?

O tym, jakie badania należy wykonać, powinien zadecydować lekarz (na podstawie zebranych od pacjenta informacji i objawów stwierdzanych przy badaniu stawów). W diagnostyce chorób reumatologicznych wykorzystuje się różne badania laboratoryjne (najczęściej OB, CRP i morfologię, zobacz: Badania laboratoryjne wykorzystywane w reumatologii) oraz obrazowe (najczęściej na początku zleca się RTG lub USG chorego stawu). W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie innych badań, np. punkcji stawu (w celu pobrania do analizy płynu stawowego), tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

Jak zapobiegać bólowi stawu?

Oprócz właściwej diety oraz systematycznej aktywności fizycznej, ważne miejsce w profilaktyce problemów kostno-stawowych zajmuje także suplementacja niektórych witamin i minerałów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje:
-Witamina D3 i K2 – suplement diety, który jest w stanie dostarczyć do naszego organizmu związki posiadające istotny wpływ na funkcjonowanie zarówno naszych stawów, jak i układu immunologicznego;
-Kolagen – jedno z podstawowych białek, które stanowi budulec tkanki łącznej w ciele człowieka. Jest on niezbędnym elementem nie tylko naszych kości, ale także ścięgien i naczyń krwionośnych;
-Witamina C – pozwalająca na syntezę kolagenu, a tym samym zapewniająca odpowiednie zdrowie naszych kości i stawów;
-Proszek MSM – siarka organiczna, której niedobór może doprowadzić do rozwoju dolegliwości bólowych w obrębie kości i stawów.

Leczenie bólu stawu

W zależności od przyczyny dolegliwości ulgę przy bolących stawach mogą przynieść:
-preparaty przeciwbólowe oraz przeciwzapalne (paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne w formie tabletek, maści lub plastrów);
-zastrzyki dostawowe;
-zimne okłady (z lodem lub specjalnie przeznaczonymi do tego żelami dostępnym w aptece);
-odciążenie stawu i ograniczenie aktywności fizycznej;
-fizykoterapia – zabiegi zmniejszające ból i stan zapalny: PENS, TENS, -krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne;
-hydroterapia;
-po ustąpieniu silnych dolegliwości – ćwiczenia wzmacniające staw i poprawiające jego ruchomość.

Leki na ból stawu

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu bólu stawu.
Loading...

Koniec.

No more pages to load

1 2 9