Dexamethasone Zentiva

tabletki05 mg

Lek Dexamethasone Zentiva zawiera substancję czynną deksametazon, który jest glikokortykosteroidem syntetycznym (hormon kory nadnerczy). Wpływa na metabolizm, równowagę elektrolitową organizmu oraz funkcjonowanie wielu narządów. Opisywany lek ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwalergiczne i immunosupresyjne.

Spis treści

  Opis leku

  Dexamethasone Zentiva – co to?

  Lek Dexamethasone Zentiva zawiera substancję czynną deksametazon, który jest glikokortykosteroidem syntetycznym (hormon kory nadnerczy). Wpływa na metabolizm, równowagę elektrolitową organizmu oraz funkcjonowanie wielu narządów. Opisywany lek ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwalergiczne i immunosupresyjne.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Dexamethasone Zentiva?

  Lekarz ustali dawkę leku indywidualnie dla danego pacjenta.
  W przypadku obrzęku mózgu dawka wynosi 16 – 24 mg (do 48 mg) dziennie, podzielone na 3 – 4 (do 6) dawek. W przypadku ciężkiego ataku astmy dawka to 8 – 20 mg podana jak najszybciej, potem 8 mg co 4 godziny. W przypadku ostrej choroby skóry dawka wynosi od 8 do 40 mg dziennie. W przypadku układowego tocznia rumieniowatego, aktywnego reumatoidalnego zapalenia stawów, ciężkich chorób zakaźnych dawka wynosi od 4 do 20 mg dziennie. W leczeniu COVID-19 dawka to 6 mg raz dziennie przez okres do 10 dni. U pacjentów w podeszłym wieku należy zachować ostrożność z powodu ryzyka wystąpienia osteoporozy.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Dexamethasone Zentiva?

  Przechowuj lek Dexamethasone Zentiva w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C i w oryginalnym opakowaniu, aby chronić go przed działaniem światła. Nie używaj po upływie terminu ważności. Nie wyrzucaj leku do kanalizacji ani kosza na śmieci.

  Forma podania

  Dexamethasone Zentiva jest dostępny w formie tabletek zawierających 0,5 mg substancji czynnej. Lek ten jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki należy połykać w całości podczas lub po posiłku, popijając odpowiednią ilością płynu.

  Działania niepożądane

  Jakie skutki uboczne może powodować Dexamethasone Zentiva?

  Deksametazon Zentiva może powodować różne skutki uboczne, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu i dużych dawkach. Może to obejmować maskowanie zakażeń, zmiany w morfologii krwi, reakcje nadwrażliwości, osłabienie układu odpornościowego i zaburzenia rytmu serca. Lek może również wywołać zespół Cushinga, zwiększyć masę ciała, poziom glukozy we krwi i apetyt. Może prowadzić do depresji, drażliwości, euforii, zaburzeń snu i skłonności samobójczych. Może zwiększyć ciśnienie wewnątrzczaszkowe i skłonność do drgawek. Może powodować problemy z oczami, takie jak jaskra, zaćma i utrata wzroku, a także nadciśnienie tętnicze i zwiększoną kruchość naczyń włosowatych.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Dexamethasone Zentiva?

  Przeciwwskazaniem do stosowania leku Dexamethasone Zentiva jest uczulenie na deksametazon lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Dexamethasone Zentiva?

  Przedawkowanie tego leku może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, takich jak zwiększone ryzyko infekcji, problemy metaboliczne, psychiczne, nerwowe, a także zaburzenia żołądka i jelit.

  Wygląd

  Dexamethasone Zentiva (0,5 mg) to białe lub prawie białe, okrągłe, płaskie tabletki ze ściętymi krawędziami, o średnicy około 8 mm, z wytłoczonym napisem ‘DX’ po jednej stronie i ‘500’ po drugiej stronie.

  Pytania i odpowiedzi

  Ulotka

  Ulotka leku Dexamethasone Zentiva dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki i substancje czynne zawarte w leku Dexamethasone Zentiva to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Dexamethasone Zentiva zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Dexamethasone Zentiva jest Zentiva.

  Kategorie

  Postać

  tabletki

  Moc

  Tablica pytań o Dexamethasone Zentiva

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Dexamethasone Zentiva to: Pabi-Dexamethason.

  • Pabi-Dexamethason, tabletki, 500 µg
   Lek na receptę
   tabletki500 µg

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: .