Dexamethasone Zentiva

tabletki4 mg

Dexamethasone Zentiva to lek wydawany na receptę; substancją czynną preparatu jest deksametazon, będący glikokortykosteroidem. Substancja ta wpływa na metabolizm, równowagę elektrolitową organizmu oraz funkcjonowanie wieku narządów. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwalergiczne oraz
immunosupresyjne.

Spis treści

  Opis leku

  Dexamethasone Zentiva – co to?

  Dexamethasone Zentiva to lek wydawany na receptę; substancją czynną preparatu jest deksametazon, będący glikokortykosteroidem. Substancja ta wpływa na metabolizm, równowagę elektrolitową organizmu oraz funkcjonowanie wieku narządów. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwalergiczne oraz
  immunosupresyjne.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Dexamethasone Zentiva?

  Dawkowanie deksametazonu jest ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta.
  W przypadku obrzęku mózgu zwykle podaje się 16 – 24 mg (do 48 mg) dziennie, podzielone na 3 – 4 (do 6) dawek.
  W przypadku ciężkiego ataku astmy dawka to 8 – 20 mg podana jak najszybciej, a następnie 8 mg co 4 godziny. W przypadku ostrej choroby skóry dawka wynosi od 8 do 40 mg dziennie. W przypadku układowego tocznia rumieniowatego, aktywnego reumatoidalnego zapalenia stawów, ciężkich chorób zakaźnych dawka wynosi od 4 do 20 mg dziennie.
  Deksametazon jest także stosowany w leczeniu COVID-19, zazwyczaj stosowana dawka to 6 mg raz dziennie przez okres do 10 dni.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Dexamethasone Zentiva?

  Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, z dala od źródeł ciepła i wilgoci, w temperaturze do 25°C. Chronić przed dostępem dzieci.

  Forma podania

  Dexamethasone Zentiva jest dostępny w formie tabletek zawierających 4 mg deksametazonu. Lek ten jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki należy połykać w całości podczas lub po posiłku, popijając odpowiednią ilością płynu.

  Działania niepożądane

  Jakie skutki uboczne może powodować Dexamethasone Zentiva?

  Deksametazon Zentiva może powodować różne skutki uboczne, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu. Działania te mogą obejmować maskowanie zakażeń, zmiany w morfologii krwi, reakcje nadwrażliwości, osłabienie układu odpornościowego i zaburzenia rytmu serca. Lek może również wywołać zespół Cushinga, zwiększyć masę ciała, stężenie glukozy we krwi i apetyt. Może prowadzić do depresji, drażliwości, euforii, zaburzeń snu i skłonności samobójczych. Deksametazon może zwiększać ciśnienie wewnątrzczaszkowe i powodować drgawki. Inne działania niepożądane to zaćma i utrata wzroku, a także nadciśnienie tętnicze i zwiększona kruchość naczyń włosowatych.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Dexamethasone Zentiva?

  Przeciwwskazaniem do stosowania leku Dexamethasone Zentiva jest nadwrażliwość na deksametazon lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Dexamethasone Zentiva?

  Przedawkowanie deksametazonu może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, które są opisane dla tej substancji. W przypadku przyjęcia zbyt wysokiej dawki preparatu pilnie skonsultuj się z lekarzem.

  Wygląd

  Dexamethasone Zentiva (4 mg) to białe lub prawie białe, okrągłe, płaskie tabletki ze ściętymi krawędziami, o średnicy około 8 mm, z wytłoczonym napisem ‘DX’ po jednej stronie i ‘4’ po drugiej stronie.

  Pytania i odpowiedzi

  Ulotka

  Ulotka leku Dexamethasone Zentiva dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki i substancje czynne zawarte w leku Dexamethasone Zentiva to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Dexamethasone Zentiva zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Dexamethasone Zentiva jest Zentiva.

  Kategorie

  Postać

  tabletki

  Moc

  Tablica pytań o Dexamethasone Zentiva

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Dexamethasone Zentiva to: Pabi-Dexamethason.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: .