Co to jest alergiczne owrzodzenie brzeżne rogówki?

Alergiczne brzeżne owrzodzenia rogówki to grupa zapalnych chorób rogówki, w których przebiegu dochodzi do owrzodzenia i ścieńczenia obwodowej części rogówki wraz z naciekiem zapalnym, poszerzeniem przyległych naczyń spojówki i nadtwardówki.

Przyczyny

Jakie są przyczyny alergicznego owrzodzenia brzeżnego rogówki?

Choroba ta ma podłoże alergiczne i jest wywoływana przez dany alergen. W wyniku kontaktu z alergenami komórki zapalne organizmu chorego wytwarzają skierowane przeciwko nim przeciwciała – swoiste IgE. Dochodzi do pobudzenia komórek tucznych obecnych w oku i wytwarzania przez nie substancji zwanej histaminą. Następnie wiele innych komórek zapalnych (np. eozynofile) wydziela różne substancje, co powoduje zaczerwienienie, łzawienie, swędzenie i pieczenie oczu oraz obrzmienie powiek.

Objawy

Jakie są objawy alergicznego owrzodzenia brzeżnego rogówki?

Wrzód zlokalizowany na rogówce generalnie nie różni od pozostałych owrzodzeń, jakie występują na skórze czy błonach śluzowych. Owrzodzenie rogówki jest trudno gojącą się i głęboką raną, prowadzącą do przerwania ciągłości nabłonka oraz uszkodzenia leżących głębiej tkanek. Zazwyczaj obejmuje ono istotę właściwą rogówki i blaszkę graniczną przednią. W badaniu okulistycznym za pomocą lampy szczelinowej widać zagłębienie w istocie właściwej rogówki otoczone pierścieniem nacieku zapalnego.

Owrzodzeniu rogówki towarzyszą zwykle takie objawy, jak:
-ból;
-zaczerwienienie oka;
-pogorszenie widzenia;
-brak przejrzystości rogówki;
-wyciek wydzieliny z oka;
-światłowstręt;
-obrzęk spojówki.

Diagnoza

Jak diagnozuje się alergiczne owrzodzenie brzeżne rogówki?

Powiązanie pojawiania się objawów ze strony oczu jako skutku kontaktu z alergenami zwykle pozwala na szybkie ustalenie rozpoznania. Trudniejsze może być rozpoznanie przetrwałego alergicznego zapalenia spojówek, które często powoduje łagodne objawy.

Podejrzenie alergii potwierdzają wykonane przez alergologa dodatnie wyniki testów skórnych z alergenami wziewnymi lub, rzadziej, pomiar swoistych IgE.

Leczenie

Jak leczy się alergiczne owrzodzenie brzeżne rogówki?

Zwykle pacjenci są poddawani leczeniu immunosupresyjnemu. Zastosowanie znajdują następujące preparaty:
-Kortykosteroidy;
-Metotreksat;
-Mykofenolat;
-Azatiopryna;
-Cyklofosfamid.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się alergicznemu owrzodzeniu brzeżnemu rogówki?

Warto zapobiegawczo przed sezonem pylenia (w mediach pojawiają się informacje o stężeniu pyłków roślin, na które jesteś uczulony) zastosować wstępne leczenie alergicznego zapalenia spojówek, dzięki czemu jego objawy są potem o wiele słabsze.