fbpx

Miłorząb japoński

Ginkgo biloba L. – Miłorząb dwuklapowy (Miłorząb chiński, Miłorząb japoński)

Surowiec zielarski:

Ginkgo folium

Skład chemiczny:

– Flawonoidy:

 • Biflawony: ginkgetyna, izoginkgetyna, bilobetyna, amentoflawon
 • Flawonole: kemferol, kwercetyna, izoramnetyna) ich glikozydy i glikozydo-estry z kwasem p-kumarowym
 • Flawony: luteolina, apigenina i ich glikozydy

– Terpeny: 

 • trilaktony diterpenowe: ginkgolidy A, B, C, J i M
 • trilakton seskwiterpenowy: bilobalid (0,26%) 

– Pochodne flawon 3-olu:  (+)-katechina, (-)-epikatechina , (-)-epigalokatechina , (+)-galokatechina 

– Proantocyjanidyny

– Kwasy fenolowe: pochodne kwasu benzoesowego i cynamonowego a także kwasy alkilofenolowe (kwasy ginkgolowe)

– Ginkgotoksyna w śladowych ilościach

– Inne:  Fitosterole, polisacharydy, karotenoidy, woski.

Działanie:

Wyciąg z miłorzębu wykazuje działanie uszczelniające na ściany naczyń ze względu na obecność flawonoidów. Usprawnia przepływ krwi przez naczynia krwionośne w szczególności w obrębie krążenia mózgowego poprawiając w ten sposób ukrwienie ślimaka w uchu wewnętrznym. Zmniejsza przepuszczalność naczyń oraz zwiększaja ich elastyczność. Ponadto surowiec stymuluje uwalnianie czynnika rozszerzającego naczynia, co ogranicza stany spazmatyczne oskrzeli. Związki polifenolowe obecne w surowcu wykazują właściwości antyoksydacyjne przez co nie dopuszczają do utleniania lipidów. Substancja aktywna – bilobalid wpływa ochraniająco na osłonki mielinowe oraz hamuje procesy uszkodzeń poudarowych tkanki nerwowej. Ponadto wyciąg z miłorzębu ułatwia wykorzystanie glukozy i tlenu przez komórki mózgowe. Stymuluje procesy energetyczne w tkance nerwowej oraz aktywuje procesy neuroprzekaźnictwa w korze mózgowej. Zwiększa zdolność koncentracji, uczenia, zapamiętywania.  Ginkgolidy i amentoflawon odpowiadają za hamowanie agregacji płytek krwi efektem czego jest poprawa parametrów reologicznych krwi oraz hamowanie powstawania zakrzepów. Wpływa to na ograniczenie rozwoju procesów miażdżycowych.  Wyciąg z miłorzębu poprawia krążenie w obrębie kończyn dolnych zmniejszając ból i obrzęki nóg. Obecny w surowcu amentoflawon odziałowuje na receptory benzodiazepinowe co charakteryzuje się dodatkowym działaniem przeciwlękowym.

Zastosowanie:

Wyciąg z miłorzębu wykorzystywany jest w leczeniu zaburzeń ukrwienia mózgowego takich jak: zawroty i bóle głowy, szum uszny, osłabienie pamięci, obniżenie wydolności intelektualnej oraz w chorobie Alzheimera głównie u osób starszych.  Dodatkowo stosuje się go w leczeniu zaburzeń krążenia obwodowego m.in. w stanach zakrzepowo-zatorowych, uszkodzeniach siatkówki oka, zwiększonej łamliwości naczyń włosowatych (pajączki, wybroczyny podskórne), niedokrwieniu kończyn, chromianach przestankowych. 

Dawkowanie:

Niedobór funkcji poznawczych:

 • Ekstrakt z liści: 120-240 mg suchego ekstraktu doustnie w dwóch lub trzech
  podzielonych dawkach przez 8-12 tygodni.
 • Choroba okluzyjna tętnic obwodowych i zawroty głowy lub szum w uszach
  Ekstrakt z liści: 120-160 mg suchego ekstraktu doustnie w dwóch lub trzech
  podzielonych dawkach przez 6 tygodni.

Najważniejsze interakcje z lekami:

Ekstrakt z miłorzębu powinien być używany ostrożnie przez osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe i/lub przeciwpłytkowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne.

 • Może nasilać działanie uszkadzające słuch w łącznym stosowaniu z Aminoglikozydami.
 • Niepotwierdzona potencjalne interakcja z benzodiazepinami, antagonistami kanałów wapniowych (Nifedypina, Diltiazem), cyklosporyną, haloperidolem, kozłkiem lekarskim, risperidonem, trazodonem.
 • Ekstrakt z miłorzębu może zwiększać metabolizm Omeprazolu indukując CYP2C19 cytochromu p450.

Działanie niepożądane:

Są na ogół łagodne, obejmują: nudności, bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, biegunkę, skórne reakcje alergiczne, krwawienia.

Przeciwwskazania:

Ze względu na wpływ surowca na procesy krzepnięcia krwi, nie zaleca się podawania preparatów z surowcem przed planowaną operacją. Nie zaleca się go również stosować u osób cierpiących na zaburzenia krzepnięcia krwi, kobiet w ciąży i kobiet karmiących.

Źródła:

 1. Barnes J., Anderson L.A., PhilipsonJ.D.: HerbalMedicines, 3rd Edition. The Pharmaceutical Press. 2007, 300-314.
 2. Motławska I., Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 2008. 121-123.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?