leki-orange

Menopauza

Rozdziały

Jakie są objawy menopauzy?

W okresie okołomenopauzalnym doświadcza się objawów takich jak: nieregularne miesiączki, suchość pochwy, uderzenia gorąca, dreszcze, nocne poty, problemy z zasypianiem, zmiany nastroju, trudności w koncentracji, zmęczenie, przyrost masy ciała i spowolniony metabolizm, przerzedzenie włosów i sucha skóra, utrata pełności piersi, bóle mięśni i stawów, osteoporoza, zaburzenia rytmu serca, atrofia sromu, częstsze infekcje dróg moczowych, suchość pochwy i bolesne współżycie.

Jakie są przyczyny menopauzy?

Menopauza najczęściej jest wynikiem naturalnego spadku hormonów reprodukcyjnych związanych z procesem starzenia się organizmu kobiety. Wraz z wiekiem spada liczba komórek jajowych w jajnikach, aż do momentu ich całkowitej atrezji, co skutkuje rozpoczęciem menopauzy. Następuje znaczny wzrost hormonów FSH i LH oraz spadek stężenia estrogenów i progesteronu. Przyczyny przedwczesnej menopauzy to operacja usunięcia jajników, operacja usunięcia macicy, pierwotna niewydolność jajników, chemioterapia i radioterapia.

Jak zdiagnozować menopauzę?

Diagnostyka opiera się na wywiadzie lekarskim z pacjentką i ocenie objawów klinicznych. Ustala się datę ostatniej miesiączki, która powinna wystąpić 12 miesięcy wcześniej i nie w wyniku choroby. W przypadku wystąpienia przedwczesnej menopauzy lekarz może zlecić inne dodatkowe badania. Ocenia się także stężenie hormonów FSH, LH, estradiolu, progesteronu, TSH, a także wapnia, fosforu i witaminy D.

Jak zapobiegać menopauzie?

Menopauza jest to naturalny proces występujący u każdej kobiety i nie da się mu zapobiegać. Istnieją jedynie metody zapobiegania objawom, np. zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, zdrowa higiena snu, kontrola ciśnienia krwi.

Leczenie menopauzy

Leczenie menopauzy opiera się na łagodzeniu oznak i objawów.
Najczęściej stosowana jest hormonalna terapia zastępcza, polegająca na dostarczaniu estrogenu i progesteronu w odpowiednio dobranej dla pacjentki dawce, jednak długotrwałe stosowanie tej terapii może wiązać się z ryzykiem sercowo-naczyniowym i rakiem piersi. Innymi sposobami łagodzenia dolegliwości są: estrogen podawany dopochwowo, leki przeciwdepresyjne w niskich dawkach (SSRI), niektóre leki obniżające ciśnienie krwi (klonidyna), leki zapobiegające osteoporozie, konsultacje psychologiczne. Na rynku są też naturalne substancje łagodzące objawy menopauzy - fitoestrogeny, które zawarte są w roślinach, takich jak np. kozłek lekarski, szałwia, rumianek.
Objawy menopauzy ustępują zwykle w przeciągu 5–7 lat od ostatniej miesiączki.

Leki na menopauzę

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu menopauzy.
Loading...

Koniec.

No more pages to load