Dostępne postaci leku

tabletki, kapsułki, tabletki musujące

Przeciwwskazania

Nie ma zasadniczo żadnych przeciwwskazań do stosowania witaminy B5, jest ona bezpieczna, nawet w dużych dawkach. Jednakże jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące oznaki po jej zastosowaniu, takie jak biegunka czy nudności, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Osoby z konkretnymi problemami zdrowotnymi, na przykład z niewydolnością nerek, powinny również porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji witaminą B5.

Przedawkowanie

Przedawkowanie witaminy B5 (kwasu pantotenowego) jest rzadkie, ale może powodować dolegliwości takie jak bóle głowy, nudności, zgaga czy biegunka. Jeżeli zauważysz takie objawy po spożyciu dużej ilości witaminy B5, powinieneś przestać jej przyjmować i skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj, że każda substancja, nawet naturalna, może być szkodliwa w nadmiarze.

Środki ostrożności

Zwróć uwagę na dawkowanie Witaminy B5. Przedawkowanie może prowadzić do bólu brzucha, biegunki czy nudności. W razie zażycia zbyt dużej ilości skonsultuj się z lekarzem. Witamina B5 może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, więc zawsze informuj lekarza o wszystkich przyjmowanych środkach. Nadwrażliwość na witaminę B5 jest rzadka, ale jeżeli po jej przyjęciu wystąpią reakcje alergiczne, skontaktuj się z lekarzem.

Rola w organizmie człowieka

Witamina B5, zwana też kwasem pantotenowym, pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Pomaga przekształcać jedzenie w energię, ponieważ bierze udział w procesie tworzenia glukozy. Działa jak „budowniczy” dla wielu ważnych substancji, w tym różnych hormonów i cholesterolu. Pomaga nam również radzić sobie ze stresem, wspierając nasze nadnercza.

Objawy niedoboru

Niedobór witaminy B5 może objawiać się zmęczeniem, bólami głowy, uczuciem drażliwości i depresji. Można również zauważyć problemy ze snem, nieprawidłowości w pracy układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, nudności, biegunka czy wymioty. Niedobór B5 może również spowodować niedostateczne gojenie się ran.

Źródła pokarmowe

Witamina B5, znana również jako kwas pantotenowy, występuje w wielu różnych produktach spożywczych. Niektóre z najlepszych źródeł to: jajka, wątroba, ryby, mięso, produkty mleczne, orzechy, nasiona, warzywa strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, brokuły i awokado. Oznacza to, że jesteś w stanie dostarczyć organizmowi niezbędnej dawki tej witaminy poprzez zrównoważoną, różnorodną dietę.