leki-orange

Witamina B1

Rozdziały

Działanie i właściwości witaminy b1

Witamina B1, zwana tiaminą, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Jej niedobór może prowadzić do choroby beri-beri.

Synonimy

Tiamina, tiamina chlorowodorek, B1

Związki aktywne biologicznie

witamina B1

W jakich postaciach występuję witamina b1?

tabletki, kapsułki, syrop, roztwór do wstrzykiwań

Przeciwwskazania do stosowania witaminy b1

Chociaż witamina B1 jest zazwyczaj bezpieczna dla większości ludzi, niektóre osoby mogą mieć reakcje alergiczne lub mógłby wystąpić problem z przeciążeniem witaminą B1. W szczególności, jeśli masz choroby nerek, zaleca się skonsultowanie stosowania dodatkowej witaminy B1 z lekarzem. Trudno jest przedawkować witaminę B1 przez dietę, ale za dużo witaminy B1 w formie suplementów może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Objawy przedawkowania witaminy b1

Przedawkowanie witaminy B1 (tiaminy) jest rzadkie, ale jeśli wystąpi, mogą pojawić się takie objawy jak zawroty głowy, zaburzenia snu i rytmu serca. Możliwe są także nudności, biegunka i skurcze mięśni. Jeżeli podejrzewasz, że mogło dojść do przedawkowania, skontaktuj się z lekarzem lub zgłoś się na najbliższy szpitalny oddział ratunkowy.

Rola witaminy b1 w organizmie

Witamina B1, zwana też tiaminą, pomaga naszemu organizmowi prawidłowo przekształcać przyjmowany pokarm w energię. Jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu i układu nerwowego. Ponadto pomaga także utrzymać zdrowe serce i układ krążenia.

Objawy niedoboru witaminy b1

Niedobór witaminy B1 może objawiać się wieloma niepokojącymi symptomami. Możesz czuć się zmęczony i osłabiony, miewać bóle głowy, depresję lub rozdrażnienie. Możliwe są także zaburzenia pamięci i koncentracji. Fizycznie może dojść do utraty apetytu, problemów z trawieniem, zaparcia, obrzęków i bólu mięśni. W skrajnych przypadkach może dochodzić do problemów z sercem.

Źródła pokarmowe witaminy b1

Witamina B1, zwana także tiaminą, to ważny składnik naszej diety. Duże jej ilości znajdziemy w produktach takich jak: nasiona słonecznika, orzechy, chleb pełnoziarnisty, kasza gryczana, drożdże piekarnicze, wieprzowina, podroby (np. wątroba, serce), ryby (szczególnie tuńczyk), rośliny strączkowe, jak soczewica czy fasola oraz ziemniaki.

Środki ostrożności

Brak specjalnych środków ostrożności.

Poradniki na temat witaminy b1

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej o wybranej substancji czynnej.
Loading...

Leki zawierające witaminę b1

Sprawdź, w jakich produktach znajdziesz witaminę b1.
Loading...

Koniec.

No more pages to load

1 2 17