leki-orange

Miażdżyca

Rozdziały

Jakie są objawy miażdżycy?

Rozwój miażdżycy ogranicza przepływ krwi bogatej w tlen do organizmu i może prowadzić do poważnych problemów. Objawy mogą być różne w zależności od miejsca jej występowania. W przypadku serca może pojawiać się ból w klatce piersiowej, duszność przy niewielkim wysiłku, szybkie męczenie się przy niewielkim wysiłku. W przypadku kończyn może pojawić się drętwienie, mrowienie oraz ból.

Jakie są przyczyny miażdżycy?

Miażdżyca powstaje na skutek gromadzenia się blaszki miażdżycowej wewnątrz tętnic. Blaszka miażdżycowa może składać z cholesterolu, tłuszczu, wapnia i innych substancji we krwi. Czynnikami ryzyka zachorowania na miażdżycę są: starszy wiek, otyłość, palenie papierosów, niewłaściwa dieta, wysokie stężenie cholesterolu LDL.

Jak zdiagnozować miażdżycę?

W przypadku rozpoznawania miażdżycy warto wykonać lipidogram, morfologię oraz zbadać poziomu cukru we krwi, które pozwolą określić czynnika ryzyka. Badaniem pomocniczym jest badanie USG doppler (szczególnie w obrębie tętnic szyjnych, kończyn dolnych i kręgowych) umożliwiające określenie przepływu krwi przez naczynia. Dodatkowo można wykonać angiografię w celu sprawdzenia naczyń wieńcowych.

Jak zapobiegać miażdżycy?

Zapobieganie wystąpienia miażdżycy polega na unikaniu czynników ryzyka. Zaleca się prowadzenie zdrowego trybu życia, w tym dbanie o właściwą dietę (ograniczającą potrawy tłuste, produkty zwierzęce, słodycze, alkohol), zaprzestanie palenia papierosów, uprawianie sportu, regularne badania krwi, dostarczanie wraz z dietą kwasów omega-3.

Leczenie miażdżycy

W terapii miażdżycy ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta ograniczająca spożycie mięsa, potraw tłustych, słodyczy i alkoholu. Leczenie miażdżycy może polegać na chirurgicznym usunięciu blaszki miażdżycowej, zastosowaniu by-passów lub założeniem stent. Farmakoterapia polega na podawaniu leków rozszerzających naczynia oraz zapobiegających powstawaniu zakrzepów. Jeśli przyczyną miażdżycy jest hipercholesterolemia, należy wdrążyć leki, które obniżą poziom cholesterolu we krwi.

Leki na miażdżycę

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu miażdżycy.
Loading...

Koniec.

No more pages to load