leki-orange

Depresja

Rozdziały

Jakie są objawy depresji?

Ogólnie rzecz biorąc depresja charakteryzuje się obniżonym poziomem nastroju, pacjent nie potrafi czerpać radości z życia. Dochodzi do zaburzeń na różnym tle np. ze snem, koncentracją i umiejętnością skupienia. Osoby chorujące na depresję bardzo często odosabniają się od najbliższych. Dochodzi do zmian w funkcjonowaniu organizmu, zacząć się mogą także problemy z gospodarką hormonalną.

Jakie są przyczyny depresji?

Przyczyn wystąpienia depresji może być wiele, bardzo często dochodzi do nakładania wielu czynników. Pacjent może mieć predyspozycje genetyczne do zachorowania, w mózgu dochodzi do zmian w neuroprzekaźnictwie. Przyczyną może być prowadzony tryb życia (nadmiar obowiązków, nieumiejętność poradzenia sobie z nagromadzonymi problemami), traumatyczne wydarzenie z przeszłości, a także wiele chorób przewlekłych także przyczynia się do złego samopoczucia pacjenta i rozwoju epizodów depresyjnych.

Jak zdiagnozować depresję?

Lekarze, najczęściej psychiatrzy diagnozują depresję na podstawie wywiadu z pacjentem, a także z najbliższymi z jego otoczenia. Dostępny jest powszechnie test przesiewowy składający się z kilku pytań, który umożliwia potwierdzenie tej choroby. Pacjenta ze zdiagnozowaną depresją najczęściej kieruje się na dodatkowe badania, aby ocenić, czy inne parametry są prawidłowe np. poziom hormonów w organizmie.

Jak zapobiegać depresji?

Jest wiele sposobów, które chronią przed zachorowaniem na depresję. Bardzo ważne jest wypracowanie w życiu pewnych wartości, warto dbać o relacje, przede wszystkim z samym sobą- ważne jest dbanie o prawidłowy sen, odpoczynek, tak, aby nie zatracić się w nadmiarze obowiązków. W profilaktyce depresji warto mieć uczucie wsparcia najbliższych- rozmowa z pewnością poprawi te relacje. Nie należy doprowadzać do nagromadzenia problemów, starać się rozwiązywać je na bieżąco, w przypadku bezsilności- prosić o pomoc zaufane osoby. Aktywność fizyczna i dbanie o zdrowie- badania profilaktyczne również mogą przyczynić się do zapobiegnięcia depresji.
Niestety nie mamy wpływu na czynniki genetyczne lub zmiany w przekaźnictwie neuronalnym w mózgu. W życiu może dojść do traumatycznych zdarzeń, które również są nieoczekiwane. W takich przypadkach bardzo ważne jest jak najszybsze wprowadzenie leczenia, aby objawy choroby nie pogłębiały się.

Leki na depresję

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu depresji.
Loading...

Koniec.

No more pages to load

1 2 6