leki-orange

Żylaki kończyn dolnych

Rozdziały

Jakie są objawy żylaków kończyn dolnych?

Objawy żylaków kończyn dolnych to uczucie ciężkości nóg, skurcze mięśni i obrzęk w dolnej części nóg, nasilający się ból po siedzeniu lub staniu przez dłuższy czas, swędzenie wokół jednej lub więcej żył oraz przebarwienie skóry wokół żylaków. Symptomy mogą nasilać się wieczorem i w nocy oraz w okresie letnim. Żylaki mogą pękać oraz krwawić.

Jakie są przyczyny żylaków kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych powstają głównie z powodu zawodnego działania zastawek żylnych lub osłabienia ściany żylnej. Przyczyną ich powstawania może być starzenie się (zastawki w żyłach z czasem zaczynają słabnąć), długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej czy obecność żylaków w wywiadzie rodzinnym. Pojawiają się często u kobiet w ciąży, po porodzie oraz po przebytej kuracji hormonalnej.

Jak zdiagnozować żylaki kończyn dolnych?

Rozpoznanie żylaków kończyn dolnych opiera się głównie na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz badaniu fizykalnym ze względu na charakterystyczny obraz kliniczny. Badaniem stosowanym w diagnostyce jest ultrasonografia z wykorzystaniem efektu Dopplera. Jest to badanie nieinwazyjne pozwalające na sprawdzenie przepływu krwi i uwidocznienie niewydolności żylnej. Innymi metodami diagnostycznymi są: flebografia i warikografia (poprzez wstrzyknięcie do żył środka cieniującego).

Jak zapobiegać żylakom kończyn dolnych?

W zapobieganiu wystąpienia żylaków kończyn dolnych zaleca się dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, uprawianie aktywności fizycznej, przestrzeganie prawidłowej diety oraz noszenie odpowiedniego obuwia. Nie zaleca się nadużywać gorących kąpieli i sauny oraz noszenia obcisłych spodni. W celu poprawienia krążenia zaleca się masowanie nóg chłodnym prysznicem.

Leczenie żylaków kończyn dolnych

Leki na żylaki kończyn dolnych

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu żylaków kończyn dolnych.
Loading...

Koniec.

No more pages to load

1 2 4