Co to jest żylaki kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych to poszerzone, poskręcane i obrzęknięte żyły na kończynach dolnych. Stanowią wynik przewlekłej niewydolności żylnej. Wyróżnia się żylaki pierwotne (najczęstsza postać żylaków) oraz żylaki wtórne.

Przyczyny

Jakie są przyczyny żylaków kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych powstają głównie z powodu zawodnego działania zastawek żylnych lub osłabienia ściany żylnej. Przyczyną ich powstawania może być starzenie się (zastawki w żyłach z czasem zaczynają słabnąć), długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej czy obecność żylaków w wywiadzie rodzinnym. Pojawiają się często u kobiet w ciąży, po porodzie oraz po przebytej kuracji hormonalnej.

Objawy

Jakie są objawy żylaków kończyn dolnych?

Objawy żylaków kończyn dolnych to uczucie ciężkości nóg, skurcze mięśni i obrzęk w dolnej części nóg, nasilający się ból po siedzeniu lub staniu przez dłuższy czas, swędzenie wokół jednej lub więcej żył oraz przebarwienie skóry wokół żylaków. Symptomy mogą nasilać się wieczorem i w nocy oraz w okresie letnim. Żylaki mogą pękać oraz krwawić.

Diagnoza

Jak diagnozuje się żylaki kończyn dolnych?

Rozpoznanie żylaków kończyn dolnych opiera się głównie na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz badaniu fizykalnym ze względu na charakterystyczny obraz kliniczny. Badaniem stosowanym w diagnostyce jest ultrasonografia z wykorzystaniem efektu Dopplera. Jest to badanie nieinwazyjne pozwalające na sprawdzenie przepływu krwi i uwidocznienie niewydolności żylnej. Innymi metodami diagnostycznymi są: flebografia i warikografia (poprzez wstrzyknięcie do żył środka cieniującego).

Leczenie

Jak leczy się żylaki kończyn dolnych?

Można wyróżnić leczenie zachowawcze, farmakologiczne i zabiegowe. Leczenie zachowawcze we wczesnej fazie choroby polega na stosowaniu preparatów zewnętrznych (maści, kremów), które zmniejszają obrzęki i uczucie ciężkości nóg, prowadzeniu zdrowego trybu życia oraz/lub stosowaniu pończoch uciskowych. Leczenie farmakologiczne polega na doustnym podawaniu środków uszczelniających naczynia. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się żylakom kończyn dolnych?

W zapobieganiu wystąpienia żylaków kończyn dolnych zaleca się dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, uprawianie aktywności fizycznej, przestrzeganie prawidłowej diety oraz noszenie odpowiedniego obuwia. Nie zaleca się nadużywać gorących kąpieli i sauny oraz noszenia obcisłych spodni. W celu poprawienia krążenia zaleca się masowanie nóg chłodnym prysznicem.