leki-orange

Demencja

Rozdziały

Jakie są objawy demencji?

Objawy demencji pojawiają się z biegiem czasu oraz ulegają pogłębieniu. Początkowo pacjent zapomina codziennych rzeczy (utrata pamięci świeżej), ma problemy ze skupieniem, zapomina pojedynczych słów. W późniejszym okresie dochodzi do problemów komunikacyjnych, chory ma problem z ustaleniem swojej lokalizacji- gubi się nawet na znajomym terenie, czy we własnym domu. Najcięższa postać demencji objawia się także zaburzeniem czynności ruchowych, pacjent może stać się bardziej agresywny i nie rozpoznawać swoich najbliższych.

Jakie są przyczyny demencji?

Wystąpienie demencji w wieku starczym może być związane z przebiegiem jakiegoś innego zespołu chorobowego np. choroby Alzheimera lub Parkinsona, niedoczynności tarczycy, czy borelizy. Bardzo często czynnikami, które mogą spowodować rozwój demencji mogą być niedobory witamin z grupy B12- szczególnie witaminy B12. Ryzyko demencji zwiększa się u pacjentów, którzy nadużywają alkohol, palą papierosy i prowadzą niezdrowy tryb życia, czemu towarzyszy dodatkowo np. nadciśnienie tętnicze.

Jak zdiagnozować demencję?

W celu diagnostyki demencji podstawową jest dokładna analiza zachowań pacjenta w oparciu o wywiad przeprowadzony z nim oraz z najbliższymi. Obecnie są dostępne testy przesiewowe umożliwiające potwierdzenie demencji, opierają się np. na rysowaniu zegara. Lekarz bardzo często kieruje pacjenta na badania dodatkowych parametrów np. poziomu witaminy B12 oraz na badania obrazowe głowy- np. tomografię komputerową.

Jak zapobiegać demencji?

Nie ma metod umożliwiających całkowite zapobiegnięcie demencji. Mamy wiele czynników, które wpływają na rozwój tego schorzenia i niestety, ale nie wszystkie z nich są modyfikowalne. Pacjent przez całe życie powinien prowadzić zdrowy tryb życia, stosować regularną aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne. Zalecane jest także ograniczenie do minimum używek takich jakich alkohol i papierosy.

Leczenie demencji

Nie ma metody leczenia, która jest w stanie skutecznie zlikwidować wszystkie objawy. Obecnie terapia demencji opiera się na zahamowaniu rozwoju i postępu choroby. Najczęściej stosuję się leczenie farmakologiczne, podawane są leki stosowane także w terapii choroby Alzheimera- są to np. inhibitory actylocholinesterazy. Pacjent powinien przebywać pod opieką najbliższych, aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom i ich skutkom.

Loading...

Leki na demencję

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu demencji.
Loading...

Koniec.

No more pages to load