leki-orange

Cholina

Rozdziały

Działanie i właściwości choliny

Cholina, w postaci winianu choliny, jest substancją naturalnie występującą w składzie niektórych fosfolipidów – przede wszystkim sfingomieliny, która występuje głównie w mózgu oraz w tkance nerwowej.
Fosfolipidy są dominującym składnikiem błony komórkowej. Utrzymują one integralność błon komórkowych, która jest niezbędna dla wszystkich podstawowych procesów biologicznych – przepływu informacji, komunikacji wewnątrzkomórkowej i bioenergetyki. Ponadto, cholina jest ważnym prekursorem acetylocholiny (neuroprzekaźnika) oraz donorem grup metylowych w różnych procesach metabolicznych. Bierze również udział w metabolizmie lipidów.
Winian choliny jest potrzebny do prawidłowego przewodnictwa nerwowego w całym OUN (Ośrodkowym Układzie Nerwowym), ponieważ – tak jak wspomniano powyżej – jest prekursorem acetylocholiny. Uważa się, że odpowiedni poziom acetylocholiny w mózgu chroni przed niektórymi rodzajami demencji, w tym przed chorobą Alzheimera. Winian choliny jest stosowany także w celu złagodzenia skutków parkinsonizmu i dyskinezy. Wpływa on na regulację pęcherzyka żółciowego, funkcję wątroby i na tworzenie lecytyny (kluczowego lipidu). Wspomaga metabolizm tłuszczów i cholesterolu oraz zapobiega nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu w wątrobie.
Niedobory opisywanej substancji mogą się manifestować:

nadmiernym odkładaniem tłuszczu w wątrobie,
wysokim ciśnieniem krwi,
wrzodami żołądka,
zaburzeniami czynności nerek i wątroby,
zahamowaniem wzrostu.

Winian choliny jest składnikiem odżywczym występującym w wielu różnych suplementach, w tym w preparatach przeznaczonych dla kobiet w ciąży, ale także tych stosowanych w leczeniu niedoborów lub zaburzeń dietetycznych.

Leki zawierające cholinę

Sprawdź, w jakich produktach znajdziesz cholinę.
Loading...

Koniec.

No more pages to load