leki-orange

Magnez

Rozdziały

Działanie i właściwości magnezu

Magnez jest lekiem stosowanym do wielu celów, w tym zaparć, niestrawności, niedoboru magnezu, stanu przedrzucawkowego oraz przy pewnym rodzaju nieregularnego bicia serca. Pomimo znaczenia magnezu i jego dostępności w wielu źródłach żywności (m.in.orzechy, fasola, banany, jabłka, marchew, brokuły i zielenina), szacuje się, że od 56 do 68% dorosłych mieszkańców rozwiniętych krajów zachodnich nie spełnia zalecanego dziennego spożycia. W przypadku, gdy poziom tego pierwiastka jest niski zaleca się stosowanie suplementów.
Niski poziom magnezu w organizmie został powiązany z chorobami takimi jak osteoporoza, wysokie ciśnienie krwi, zatkane tętnice, dziedziczne choroby serca, cukrzyca i udar mózgu. Nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia jego niedoboru.

Duże dawki mogą spowodować nagromadzenie zbyt dużej ilości magnezu w organizmie, powodując poważne skutki uboczne, w tym nieregularne bicie serca, niskie ciśnienie krwi, dezorientację, spowolniony oddech, śpiączkę i śmierć.

Konieczne jest zachowanie ostrożności przy suplementowaniu magnezu, jeśli pacjent ma takie schorzenia jak:

zaburzenia krwawienia- pierwiastek ten wydaje się spowalniać proces krzepnięcia krwi;
cukrzycę- zwiększa ona ryzyko niedoboru magnezu;
blok serca- nie powinno się w tym przypadku stosować wysokich dawek;
myasthenia gravis-magnez podawany dożylnie (przez kroplówkę) może pogorszyć osłabienie i spowodować trudności w oddychaniu u osób z chorobą;
problemy z nerkami, takie jak niewydolność nerek- jeśli nie pracują dobrze mogą wystąpić problemu z usuwaniem tego pierwiastka z organizmu.

 

Poradniki na temat magnezu

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej o wybranej substancji czynnej.
Loading...

Leki zawierające magnez

Sprawdź, w jakich produktach znajdziesz magnez.
Loading...

Koniec.

No more pages to load

1 2 11