Dostępne postaci leku

tabletki, tabletki musujące, syropy

Popularne połączenia

paracetamol, kofeina, sulfogwajakol, ibuprofen, wyciąg sosnowy

Działanie

Kodeina jest lekiem przeciwbólowym oraz przeciwkaszlowym. Działanie przeciwbólowe występuje przy wyższych dawkach. Działa poprzez wiązanie się z pewnymi receptorami w mózgu, które są odpowiedzialne za odczuwanie bólu. Kiedy kodeina się z nimi łączy, blokuje możliwość przesyłania sygnałów bólu do mózgu. To sprawia, że czujemy się mniej bólu lub nie czujemy go wcale.

Wskazania

Kodeina to lek, który stosuje się przede wszystkim, gdy pacjent odczuwa silny ból. Może to być na przykład ból po operacji lub ból związany z niektórymi przewlekłymi chorobami. Ponadto, kodeina jest także stosowana do łagodzenia objawów kaszlu, kiedy jest on suchy i drażniący, a inne leki nie działają. Ważne jest jednak, aby zawsze stosować ten lek zgodnie z zaleceniami lekarza.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś brać leków z kodeiną jeśli masz uczulenie na ten składnik, problemy z oddychaniem, np. astmę, czy też choroby nerek lub wątroby. Nie powinny jej też stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Uważaj jeżeli masz problemy z alkoholem lub narkotykami – kodeina może powodować uzależnienie.

Działania niepożądane

Kodeina jak każdy lek, może powodować niechciane skutki uboczne. Możesz odczuwać zawroty głowy, senność. Może również spowodować suchość w ustach, nudności, wymioty, a nawet zaparcia. W niektórych przypadkach może pojawić się trudność z oddychaniem i reakcje alergiczne, takie jak wysypka czy świąd.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania kodeiny mogą obejmować nudności, wymioty, zawroty głowy, utratę przytomności, trudności w oddychaniu, czy nawet śpiączkę. Jeśli podejrzewasz, że ktoś przedawkował kodeinę, niezbędne jest natychmiastowe wezwanie pomocy medycznej. Nie próbuj leczyć tej osoby samodzielnie ani nie czekaj, aż objawy się pogorszą.

Środki ostrożności

Kodeina może powodować uzależnienie, dlatego nie zwiększaj dawki, ani nie przyjmuj leku dłużej niż zalecił lekarz. Lekarz może zmienić dawkę, żeby zapobiec efektom ubocznym. Uważaj na reakcje alergiczne i zgłoś je lekarzowi. Kodeina może powodować osłabienie lub zawroty głowy, więc nie prowadź samochodu lub nie obsługuj maszyn, jeśli odczuwasz te objawy. Nie mieszać z alkoholem, bo może to zwiększyć ryzyko poważnych efektów ubocznych.