Lek na receptę.

AzitroLEK 250

tabletki powlekane250 mg

AzitroLEK 250 to antybiotyk z grupy makrolidów, który ma za zadanie zwalczać infekcje bakteryjne. Głównym składnikiem aktywnym jest azitromycyna. Lek ten jest często stosowany w leczeniu infekcji klatki piersiowej, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc. Może być również używany do zwalczania zakażeń migdałków, gardła, zatok, ucha, a także skóry i tkanek miękkich (z wyjątkiem oparzeń). AzitroLEK 250 jest również skuteczny w leczeniu zakażeń cewki moczowej i szyjki macicy, wywołanych przez chlamydie.

Spis treści

  Opis leku

  AzitroLEK 250 – co to?

  AzitroLEK 250 to antybiotyk z grupy makrolidów, który ma za zadanie zwalczać infekcje bakteryjne. Głównym składnikiem aktywnym jest azitromycyna. Lek ten jest często stosowany w leczeniu infekcji klatki piersiowej, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc. Może być również używany do zwalczania zakażeń migdałków, gardła, zatok, ucha, a także skóry i tkanek miękkich (z wyjątkiem oparzeń). AzitroLEK 250 jest również skuteczny w leczeniu zakażeń cewki moczowej i szyjki macicy, wywołanych przez chlamydie.

  Dawkowanie

  Jak dawkować AzitroLEK 250?

  Lek jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci ważących powyżej 45 kg. Można go stosować w cyklu 3-dniowym, gdzie dawka wynosi 500 mg raz dziennie, lub w cyklu 5-dniowym, gdzie w pierwszym dniu przyjmuje się 500 mg, a w kolejnych czterech dniach – 250 mg dziennie.
  W przypadku zapalenia cewki moczowej i szyjki macicy wywołanego przez chlamydie, lek stosuje się jednorazowo w dawce 1000 mg.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać AzitroLEK 250?

  Trzymaj AzitroLEK 250 z dala od dzieci. Używaj go tylko do daty wyznaczonej na opakowaniu jako „EXP”. Po tej dacie nie używaj leku. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących przechowywania. Nie wyrzucaj leku do śmieci ani kanalizacji. Jeśli nie wiesz, co zrobić z niepotrzebnym lekiem, zapytaj o to farmaceutę. Pomoże to chronić nasze środowisko.

  Forma podania

  Ten lek to tabletki powlekane, które powinny być połykane w całości i popijane wodą. Mogą być przyjmowane niezależnie od posiłków.

  Działania niepożądane

  Jakie skutki uboczne może powodować AzitroLEK 250?

  Ten lek może powodować różne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych, takich jak trudności w oddychaniu, obrzęk warg i twarzy, silne zawroty głowy, ciężka wysypka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Inne poważne działania niepożądane obejmują długotrwałą biegunkę z krwią, żółtaczkę, zapalenie trzustki, zaburzenia nerek, wysypkę spowodowaną nadwrażliwością na słońce, nietypowe siniaki lub krwawienia, nieregularną lub szybką czynność serca. Najczęściej występująca reakcja niepożądana to biegunka. Inne mogą obejmować ból głowy, wymioty, niestrawność, skurcze brzucha, nudności oraz zmiany w liczbie białych krwinek. Rzadziej mogą wystąpić zakażenia drożdżakowe i bakteryjne.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku AzitroLEK 250?

  Nie powinno się przyjmować tego leku, jeśli występuje u pacjenta nadwrażliwość na azytromycynę, erytromycynę lub jakikolwiek inny antybiotyk z grupy makrolidów lub ketolidów. W przypadku uczulenia na jakikolwiek z pozostałych składników leku, również nie jest zalecane jego stosowanie.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku AzitroLEK 250?

  Przyjęcie nadmiernej ilości tabletek może prowadzić do pogorszenia samopoczucia. Możliwe objawy to przemijająca utrata słuchu, uczucie mdłości, wymioty oraz biegunka. W przypadku pojawienia się tych symptomów, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem lub udanie się do najbliższej placówki szpitalnej.

  Wygląd

  Lek o mocy 250 mg wygląda jak białe lub białawe, podłużne tabletki, które są gładkie z obu stron.

  Pytania i odpowiedzi

  Pytanie Odpowiedź
  W jakiej postaci występuje AzitroLEK 250?Preparat ma postać tabletek powlekanych.
  Co zawiera AzitroLEK 250?Substancją czynną preparatu jest azytromycyna. Jest to antybiotyk z grupy makrolidów, półsyntetyczna pochodna erytromycyny.
  Jak stosować AzitroLEK 250?Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Preparat można przyjmować podczas posiłku. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
  Czy AzitroLEK 250 jest dostępny bez recepty?AzitroLEK 250 jest lekiem na receptę.
  Kiedy stosuje się AzitroLEK 250?Preparat jest wskazany w leczeniu następujących zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę: ostre bakteryjne zapalenie zatok, ostre bakteryjne zapalenie ucha środkowego, zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, lekkie i umiarkowanie ciężkie pozaszpitalne zapalenie płuc, zakażenia skóry i tkanek miękkich, niepowikłane zakażenia cewki moczowej i szyjki macicy wywołane przez Chlamydia trachomatis.

  Ulotka

  Ulotka leku AzitroLEK 250 dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki i substancje czynne zawarte w leku AzitroLEK 250 to:

  Zalecenia stosowania

  Lek AzitroLEK 250 zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku AzitroLEK 250 jest Sandoz.

  Kategorie

  Postać

  tabletki powlekane

  Moc

  250 mg

  Tablica pytań o AzitroLEK 250

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do AzitroLEK 250 to: Azimycin, Sumamed, Azycyna.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .