leki-orange

Trądzik pospolity

Rozdziały

Jakie są objawy trądziku pospolitego?

Trądzik pospolity obejmuje zazwyczaj twarz, plecy, szyję, klatkę piersiową i ramiona. Charakteryzuje się powstawaniem wykwitów skórnych, które mogą mieć charakter zapalny i niezapalny. Zmianami zapalnymi są: grudki, krosty i cysty, natomiast zmiany zapalne mogą mieć postać zaskórników zamkniętych (białe, drobne) lub otwartych (w części środkowej mają otwór, przez który wydobywa się masa łojowo-rogowa).

Jakie są przyczyny trądziku pospolitego?

Istnieje wiele przyczyn powstawania trądziku pospolitego. Wśród nich można wyróżnić: zwiększona produkcja łoju, czynniki genetyczne, nadmiar androgenów, zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy, reakcja zapalna, niewłaściwa dieta, przewlekły stres, kolonizacja mieszków włosowych przez bakterie Propionibacterium acnes lub niektóre leki.

Jak zdiagnozować trądzik pospolity?

Lekarzem odpowiedzialnym za rozpoznanie i leczenie trądziku pospolitego jest dermatolog. Diagnoza opiera się zazwyczaj głównie na podstawie obrazu klinicznego i wywiadzie z pacjentem. Przed wdrążeniem leczenia należy go zróżnicować z innymi schorzeniami skóry.

Jak zapobiegać trądzikowi pospolitemu?

Trudno zapobiec wystąpieniu trądziku pospolitego w szczególności w wieku młodzieńczym. Można przyczynić się do złagodzenia jego objawów i zmniejszenia ryzyka powstawania ewentualnych blizn stosując odpowiednią pielęgnację skóry. Istotne jest również, aby nie przesuszać swojej skóry oraz ograniczać produkty w diecie, które mogą nasilać powstawanie zmian trądzikowych (cukry proste, nabiał).

Leki na trądzik pospolity

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu trądziku pospolitego.
Loading...

Koniec.

No more pages to load

1 2 4