leki-orange

Zapalenie zatok

Rozdziały

Jakie są objawy zapalenia zatok ?

Objawy zapalenia zatok przynosowych mogą być różne w zależności od tego, gdzie umiejscowi się stan zapalny. Zapalenie zatok wiąże się głównie z silnym bólem głowy. Miejsce odczuwania bólu jest uzależnione od rodzaju zapalenia zatok:
-ból pod oczami i w okolicach kości policzkowych – może oznaczać zapalenie zatok szczękowych;
-ból nad oczami i w obrębie całego czoła – może oznaczać zapalenie zatok czołowych;
-ból między oczami lub u nasady nosa – może oznaczać zapalenie zatok sitowych;
-ból w oczodołach i z tyłu głowy – może oznaczać zapalenie zatok klinowych.

Jakie są przyczyny zapalenia zatok ?

Główną przyczyną są wirusy, bakterie i grzyby, które przenikają do zatok i tam zaczynają się namnażać. Ryzyko jest dużo wyższe w przypadku osób, które mają niedrożny nos (np. w czasie infekcji).

Wśród przyczyn niedrożności należy wymienić:
-skrzywienie przegrody nosowej;
-przerost lub nieprawidłowości w budowie wewnętrznej nosa (małżowin nosowych);
-obrzęki jamy nosowej;
-polipy;
-zwężenie ujść zatok;
-rozprzestrzenianie na zatoki przynosowe chorób zębów, jak np. próchnica.

Jak zdiagnozować zapalenie zatok?

W gabinecie lekarskim lekarz zbiera dokładny wywiad, a także wykonuje badanie laryngologiczne. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, lekarz może również zlecić dodatkowe badania.

Jeżeli zachodzi taka potrzeba, lekarz może wykorzystać w czasie badania endoskop giętki lub sztywny, który umożliwia dokładne przyjrzenie się zatokom. Wyniki badania laryngologicznego są często uzupełniane o badania obrazowe.

Jak zapobiegać zapaleniu zatok?

Zapalenie zatok rozwija się u osób w różnym wieku. Ryzyko zachorowania można obniżyć, unikając przede wszystkim osób chorych z infekcjami górnych dróg oddechowych. Na ryzyko zachorowania na zapalenie zatok wpływa również ekspozycja na dym papierosowy i różne zanieczyszczenia powietrza. Dla profilaktyki zapalenia zatok istotne jest również odpowiednie leczenie alergii oraz dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu. Ma to znaczenie zwłaszcza w okresie grzewczym.

Leczenie zapalenia zatok

Zapalenie zatok początkowo można próbować leczyć domowymi sposobami. Jeżeli zapalenie zatok ma podłoże wirusowe, leczenie opiera się na łagodzeniu dokuczliwych objawów. W takim przypadku zaleca się inhalacje, picie dużych ilości płynów, okłady na czoło w okolicy zatok oraz nawilżania błony śluzowej nosa.

Leki na zapalenie zatok

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu zapalenia zatok .
Loading...

Koniec.

No more pages to load