Dostępne postaci leku

tabletki, kapsułki, żel, roztwór do wstrzykiwań i infuzji, globulki, krem dopochwowy, emulsja na skórę

Działanie

Klindamycyna to antybiotyk, który działa na bakterie. W skrócie, blokuje one produkcję białek, które są niezbędne do rozwoju i przetrwania bakterii. Kiedy bakterie nie mogą tworzyć tych białek, nie mogą rosnąć ani namnażać się, co oznacza, że nie mogą rozprzestrzeniać się i powodować infekcji.

Wskazania

Leki zawierające klindamycynę stosuje się, kiedy organizm jest narażony na działanie bakterii, które wywołują różnego rodzaju infekcje. Można je stosować na przykład przy infekcjach skóry, kości, stawów, płuc, czy też narządów płciowych. Klindamycyna jest często używana w przypadku zakażeń, które nie reagują na inne leki.

Przeciwwskazania

Nie powinno się stosować leków z klindamycyną, jeśli jesteś na nią uczulony lub masz poważne problemy z wątrobą lub nerkami. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny też skonsultować stosowanie tego leku z lekarzem. Dodatkowo, klindamycyny nie powinny używać osoby chorujące na zapalenie jelit, zwłaszcza wywołane bakterią Clostridium difficile.

Działania niepożądane

Klindamycyna może powodować różne skutki uboczne. Niektóre z nich to problemy z trawieniem, takie jak biegunka, nudności, wymioty, zgaga czy ból brzucha. Może również wystąpić ból gardła lub trudności z połykaniem. Czasem mogą pojawić się wysypka, swędzenie, zaczerwienienie skóry, ból stawów, a nawet osłabienie mięśni. Rzadziej, ale jednak, może dojść do poważnej infekcji jelit.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania klindamycyny mogą obejmować ból brzucha, nudności, wymioty, wystąpienie wysypki na skórze oraz problemy z oddychaniem. W razie zażycia zbyt dużej dawki leku, nie należy wywoływać wymiotów, tylko jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub natychmiastową pomocą medyczną.

Środki ostrożności

Klindamycyna to antybiotyk, więc stosuj go tylko, gdy zaleci lekarz. Przed użyciem przeczytaj ulotkę. Pamiętaj, by brać cały kurs leku, nawet gdy poczujesz się lepiej. Nie przekraczaj zalecanej dawki. Jeżeli dojdzie do efektów ubocznych jak biegunka, wymioty czy reakcja alergiczna, skontaktuj się natychmiast z lekarzem.