Co to jest biegunka podróżnych?

Biegunka podróżnych to zespół objawów, który powstał wskutek zakażenia przewodu pokarmowego podczas podróży często w miejsca o niższym standardzie sanitarno-higienicznym.

Przyczyny

Jakie są przyczyny biegunki podróżnych?

Przyczyną są najczęściej skażone mikrobiologiczne produkty spożywcze i woda, w wyniku ich spożycia dochodzi do zakażenia bakteryjnego, szczególnie często spowodowanego przez bakterię Gram(-)- Escherichia coli. Biegunka podróżnych występuje z reguły u turystów, którzy udają się do miejsc o obniżonym standardzie epidemiologiczno-sanitarnym.

Objawy

Jakie są objawy biegunki podróżnych?

Wystąpienie biegunki podróżnych w większości przypadków ma charakter nagły i dość łagodny przebieg. Zdarza się jednak, że objawy pojawiają się dopiero po powrocie z podróży. Biegunce towarzyszy gorączka oraz objawy żołądkowo-jelitowe: odwodnienie, nudności i wymioty, ból brzucha, rzadziej mamy do czynienia z przypadkami, gdzie występują także wzdęcia brzucha albo domieszka krwi lub śluzu w stolcu.

Diagnoza

Jak diagnozuje się biegunkę podróżnych?

Diagnostyka tego przypadku nie stanowi problemu dla lekarzy pierwszego kontaktu, jest to dość często i powszechnie spotykane schorzenie. Lekarz już na podstawie wywiadu z pacjentem jest w stanie stwierdzić przypadłość, rzadko istnieje dodatkowa potrzeba wykonania badań laboratoryjnych. Należy jednak pamiętać, aby nie bagatelizować tego problemu- koniecznie jest włączenie leczenia i uregulowanie prawidłowego poziomu wody i elektrolitów- ma to szczególne znaczenie u dzieci i osób starszych.

Leczenie

Jak leczy się biegunkę podróżnych?

Bardzo ważne jest uregulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej, zalecane jest picie bardzo dużej ilości wody (butelkowanej), wzbogaconej w elektrolity lub np. glukozę. Po konsultacji z lekarzem do leczenia można włączyć także leki przeciwbiegunkowe oraz antybiotyk. W większości przypadków objawy biegunki ustępują po kilku dniach.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się biegunce podróżnych?

Najważniejszą kwestią w profilaktyce biegunki podróżnych jest prawidłowa higiena- częste mycie rąk, spożywanie wyłącznie umytych owoców i warzyw, spożywanie wody butelkowanej. Przed wyjazdem można stosować także probiotyki w celu utrzymania prawidłowego stanu mikroflory jelitowej.