Dostępne postaci leku

tabletki, syrop

Popularne połączenia

Trimetoprim może być łączony z sulfametoksazolem.

Działanie

Trimetoprim to lek, który działa jak „sabotażysta” dla bakterii. Atakuje on enzym, który bakterie potrzebują do tworzenia DNA, co uniemożliwia im rozmnażanie się. Bez możliwości rozmnażania, bakterie zaczynają ginąć, co pomaga wyeliminować infekcję.

Wskazania

Leki zawierające Trimetoprim stosuje się najczęściej do leczenia infekcji układu moczowego, takich jak np. zapalenie pęcherza. Mogą być też stosowane w przypadku niektórych rodzajów infekcji układu oddechowego i układu pokarmowego. Zawsze stosujmy je zgodnie z zaleceniami lekarza.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś brać leków z trimetoprimem jeśli masz uczulenie na ten składnik. Nie jest on również zalecany dla osób z ciężką niewydolnością nerek, anemią megaloblastyczną, niską liczbą płytek krwi, niskim poziomem kwasu foliowego we krwi lub jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Leków z trimetoprimem nie powinny również stosować osoby, które mają objawy uszkodzenia nerwów.

Działania niepożądane

Trimetoprim to antybiotyk, który może powodować różne skutki uboczne. Możesz odczuwać nudności, wymioty, ból brzucha lub utratę apetytu. Czasami pojawia się wysypka, świąd lub zaczerwienienie skóry. Inne możliwe objawy to ból głowy, zawroty głowy czy zaburzenia snu. W rzadkich przypadkach może dojść do poważniejszych problemów, takich jak żółtaczka, problemy z nerkami, niedokrwistość lub reakcje alergiczne.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania Trimetoprim mogą obejmować nudności, wymioty, ból brzucha, zawroty głowy, drżenia, ból głowy, depresję, zmęczenie, a nawet utratę przytomności. Jeżeli zauważysz u siebie te objawy po zażyciu Trimetoprim, przede wszystkim przestań go zażywać i natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub udaj się do najbliższego szpitala. Nie czekaj na pogorszenie stanu!

Środki ostrożności

Podczas zażywania Trimetoprimu, unikaj ekspozycji na słońce, gdyż zwiększa wrażliwość na promienie UV. Picie alkoholu może zwiększyć niektóre skutki uboczne leku. Trimetoprim może wpływać na wyniki niektórych testów medycznych. Przed jakimkolwiek badaniem poinformuj lekarza o zażywaniu tego leku.