Kwas salicylowy jest środkiem keratolitycznym (złuszczającym), który powoduje złuszczanie zewnętrznej warstwy skóry. Lek stosowany jest miejscowo w leczeniu trądziku, łupieżu, łojotoku lub łuszczycy, a także do usuwania nagniotków, modzeli i brodawek.
Kwas salicylowy jest dostępny w wielu różnych postaciach, takich: jak płyn, żel, balsam, krem, maść, pianka, mydło, szampon, wkładki do tkanin i plastry na skórę. Nie należy stosować kwasu salicylowego miejscowo w leczeniu jakichkolwiek dolegliwości, które nie zostały zbadane przez lekarza. Stosowanie tego leku u dziecka lub nastolatka z objawami grypy lub ospy wietrznej może spowodować poważny lub śmiertelny stan zwany zespołem Reye’a.
Należy zapytać lekarza lub farmaceutę, czy można bezpiecznie stosować ten lek, jeśli u pacjenta występują:
choroby wątroby lub nerek;
cukrzyca;
problemy z krążeniem krwi.
Pacjent powinien unikać stosowania kwasu salicylowego miejscowo na otwarte rany lub na oparzenia słoneczne, poparzoną wiatrem, suchą lub podrażnioną skórę.
Działania niepożądane:
Kwas salicylowy stosowany miejscowo może powodować rzadkie, ale poważne reakcje alergiczne lub silne podrażnienie skóry. Reakcje te mogą wystąpić w ciągu kilku minut po zastosowaniu leku, lub w ciągu dnia lub dłużej po zastosowaniu.
Należy również przerwać stosowanie kwasu salicylowego miejscowo i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią:
silny ból głowy, dzwonienie w uszach, problemy ze słuchem, problemy z myśleniem;
silny ból brzucha, wymioty lub biegunka;
uczucie lekkiego zawrotu głowy, jakbyś miał zemdleć;
skrócenie oddechu;
silne pieczenie, suchość lub podrażnienie skóry.
Częste działania niepożądane leku mogą obejmować:
niewielkie podrażnienie skóry, wysypkę lub łuszczenie się skóry;
zmiany w kolorze leczonej skóry (zwykle wybielenie).