Dostępne postaci leku

szampon, plaster, maść, roztwór na skórę,

Działanie

Kwas salicylowy to substancja, która działa jak peeling na skórę. Pomaga w usuwaniu martwych komórek naskórka, co pozwala na odsłonięcie nowych, zdrowych komórek skóry. Działa też przeciwzapalnie, łagodząc podrażnienia. Dodatkowo, ma zdolność do przenikania do wnętrza porów skóry i czyszczenia ich z sebum i innych zanieczyszczeń.

Wskazania

Leki z kwasem salicylowym stosuje się głównie w przypadku schorzeń skóry. Są przydatne przy trądziku, gdyż pomagają obniżyć ilość sebum i oczyszczać pory. Kwas salicylowy pomaga też złuszczać naskórek, dlatego jest używany przy łuszczycy. Pomaga również w walce z kurzajkami, brodawkami i odciskami na stopach.

Przeciwwskazania

Kwas salicylowy to składnik wielu leków, szczególnie tych na trądzik i problemy skórne. Jednak nie powinien go używać każdy. Jeśli jesteś alergikiem, zwłaszcza na aspirynę (która zawiera salicylany), unikaj tego składnika. Osoby z uszkodzonymi nerkami czy wątrobą, ciężarne i karmiące piersią kobiety też nie powinny używać leków z kwasem salicylowym.

Działania niepożądane

Kwas salicylowy może powodować podrażnienie skóry, takie jak zaczerwienienie, pieczenie lub suchość. W niektórych przypadkach, może również prowadzić do łuszczenia się skóry. Rzadziej, ale możliwe, są też cięższe reakcje alergiczne jak wysypka, swędzenie, opuchlizna, zawroty głowy lub problemy z oddychaniem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie lub doustne spożycie kwasu salicylowego może powodować nudności, wymioty, ból głowy, zawroty głowy, szum w uszach, drżenia, a w skrajnych przypadkach utratę przytomności. Jeżeli zauważysz u siebie lub u kogoś bliskiego takie objawy po użyciu produktów zawierających kwas salicylowy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub pogotowiem. Przede wszystkim nie ignoruj tych objawów.

Środki ostrożności

Przy stosowaniu kwasu salicylowego uważaj, aby nie dostał się on do oczu czy ust. Unikaj też używania go na uszkodzonej skórze. Może on powodować podrażnienia, a w dużych dawkach – nudności czy bóle brzucha. Jeśli masz problemy z nerkami, wątrobą, astmą, czy jesteś alergikiem, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem tego leku.